Startuje Lotnisko Modlin


Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które obsługiwać będą dwa lotniska: jedno dla tanich linii i jedno o wyższym standardzie. W niedzielę startuje port w Modlinie, dwunaste lotnisko w Polsce.

- Jest to pierwsze lotnisko w Polsce szyte na miarę konkretnego klienta, pasażera tanich linii – mówi Magdalena Bojarska, rzeczniczka portu lotniczego Warszawa Modlin.

Pierwszy samolot pasażerski ma pojawić się o 9:55. Przyleci nim własciciel linii Ryanair.

Pierwsi "zwykli" pasażerowie pojawią się w Modlinie o 17:30. Wtedy wyląduje samolot Wizzair z Budapesztu.

Terminal nowego portu jest mały, ale ma być przede wszystkim funkcjonalny. Nie ma w nim wielu tych elementów, które pojawiają się na innych lotniskach np. ekskluzywnych poczekalni.

Sercem jest wieża

- My uzupełniamy ofertę Lotniska im. Chopina. Linie niskokosztowe nie potrzebują wszystkich funkcji, które ma tamten port. Ich brak powoduje, że jesteśmy tańsi - przekonuje Piotr Okienczyc, prezes portu lotniczego Warszawa-Modlin.

Sercem Modlina jest wieża kontroli lotów. To tam będą pracować kontrolerzy ruchu. Lotnisko będzie działać 24 godziny na dobę. Limit dziennych operacji to 66 startów i lądowań.

- W początkowym okresie to będzie około 34-35 operacji lotniczych dziennie, od przyszłego sezonu będzie ponad 40 operacji dziennie. Przepustowość lotniska to 2 mln do 2,5 mln osób rocznie. Naszą ambicją jest 3 mln - mówi Bojarska.

Jak dojechać?

Ceną za tańsze połączenia lotnicze będzie dłuższa podróż. Dojazd z Warszawy za każdym razem będzie trzeba dobrze zaplanować tak, by nie spóźnić się na samolot.

Bojarska zapewnia, że dojazd jest wygodny i szybki: - Między stacją kolejową w Modlinie, a terminalem będą regularnie kursowały autobusy – mówi. - Podróż nie zajmie więcej niż 50 minut, łącznie tą przesiadką - dodaje Bojarska.

Taksówka z Warszawy na lotnisko w Modlinie będzie kosztować około 100 zł. Autobusem dojedziemy za 30 zł, a pociągiem - razem z autobusem wahadłowym - za niecałe 13 zł. Czytaj więcej na temat komunikacji.

Płatny parking

Zapłacić będzie trzeba również za parkowanie na lotnisku. Przykładowo: przez 10 minut samochód może stać w strefie krótkiego postoju za darmo. Ale gdy przekroczymy ten czas, to postój - do 20 minut - będzie nas kosztował za 20 złotych.

Jeżeli jednak zdecydujemy się potrzymać auto dłużej niż jeden dzień, możemy wykupić bilet długoterminowy.

Zobacz też reportaż Łukasza Wieczorka, reportera programu "Polska i Świat", zrealizowany przed startem lotniska:

Łukasz Wieczorek, band//mz

Modlin startuje!
Modlin startuje! Polska i Świat - Tvn24.pl
Pozostałe wiadomości