Redaktor naczelny "Charlie Hebdo" przyjedzie do Warszawy

Najnowsze

PAP/EPAGerard Briard przyjedzie do Warszawy w marcu

Pod koniec marca do Warszawy przyjedzie Gerard Briard, redaktor naczelny francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Dziennikarz przyjął zaproszenie organizatorów Dni Ateizmu. W zamachu na redakcję jego pisma zginęło 12 osób, w tym główni rysownicy.

Jak zauważają organizatorzy, tegoroczne Dni Ateizmu odbędą się po zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

"Dlatego, w hołdzie pracownikom 'Charlie Hebdo', zamordowanym bestialsko przez fundamentalistów religijnych, motywem przewodnim naszego wydarzenia będzie obrona sumienia, słowa i wyrazu" - napisali na swojej stronie internetowej.

Zaproszony przed masakrą

Jak poinformowali, gościem specjalnym Dni Ateizmu będzie naczelny tygodnika Gerard Briar. Spotkanie z nim zaplanowano na piątek 27 marca. Organizatorzy zaznaczyli, że redaktor przyjął zaproszenie jeszcze przed masakrą w Paryżu.

Drugim - jak go określają - wyjątkowym gościem będzie Waleed Al-Husseini, młody Palestyńczyk, który za swój ateizm był więziony i torturowany.

Podczas trzydniowej imprezy odbędą się m.in. panele dyskusyjne i kongresy, w których wezmą udział przedstawiciele zagranicznych organizacji ateistycznych.

Ateiści przejdą przez miasto

Drugiego dnia spod pomnika Kopernika na Rynek Starego Miasta przejdzie Marsz Ateistów. Odbędzie się też rekonstrukcja stracenia Kazimierza Łyszczyńskiego, patrona polskich ateistów, autora traktatu "De non existentia Dei".

Organizatorem wydarzenia jest Koalicja Ateistyczna, a partnerem m.in. fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego. Spotkanie odbędzie się w Warszawie 27-29 marca.

7 stycznia przed ambasadą Francji w Warszawie pojawiły się kwiaty, zapłonęły też znicze - to reakcja na zamach w redakcji pisma "Charlie Hebdo":

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Znicze i kwiaty przed ambasadą FrancjiTVN24

db

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA