Najnowsze

We Francji zatrzymano podejrzanego o zabicie 13-latka

Najnowsze

Podejrzany o zabicie 13-latka na drodze zatrzymany we Francji
TVN24Podejrzany o zabicie 13-latka na drodze zatrzymany we Francji

Mariusz N., podejrzany o śmiertelne potrącenie 13-latka pod Otwockiem, został zatrzymany w miejscowości Isola na południu Francji - poinformowała w czwartek policja. Za spowodowanie śmiertelnego wypadku, nieudzielenie pomocy i ucieczkę mężczyźnie grozi kara do 12 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Szczegóły zatrzymania przekazał rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski. Jak powiedział, N. został zatrzymany w jednym z kurortów alpejskich. - Informacja, że może tam przebywać dotarła do nas około godziny 14. Skontaktowaliśmy się z żandarmerią francuską, przekazując informacje o miejscu, gdzie poszukiwany może przebywać, z prośbą o ich sprawdzenie. Tam został zatrzymany - powiedział.

Mężczyzna trafił do aresztu. - Teraz polski sąd z prokuraturą rozpoczynają procedurę administracyjną w sprawie ekstradycji - dodał.

Jak podają śledczy, procedura może potrwać około dwóch tygodni.

Europejski Nakaz Aresztowania

Mężczyzna został zatrzymany kilka godzin po wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Z ustaleń, które są dostępne dla sądu wynika, że Mariusz N. przebywa na terytorium Francji, dlatego też sąd okręgowy Warszawa-Praga uznał, że wniosek prokuratury o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania jest zasadny. W dniu dzisiejszym został wydany – mówił w czwartek rano TVN24 Marcin Łochowski, rzecznik sądu okręgowego Warszawa-Praga.

Nakaz ten służył uproszczonej procedurze ekstradycyjnej między państwami UE. - To oznacza, że policja praktycznie w całej Unii Europejskiej, wszystkie służby znajdujące się w strefie Schengen będą miały informacje na temat tej sprawy - mówił Arkadiusz Wierzuk, reporter TVN24.

Poszukiwany listem gończym

Do śmiertelnego potrącenia 13-latka doszło w środę 11 grudnia ok. godz. 16. w podwarszawskiej miejscowości Czarnówka (gmina Wiązowna). Poboczem drogi wracało ze szkoły do domu dwoje dzieci. Rozpędzony samochód osobowy potrącił chłopca. Kierowca nie zatrzymał się i nie udzielił mu pomocy.

Już następnego dnia policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. W kolejnych dniach Prokuratura Rejonowa w Otwocku wysłała do sądu wniosek o jego aresztowanie. Sąd wniosek zaakceptował. Prokuratura rozesłała za podejrzanym list gończy.

Jak się okazało mężczyzna w 2002 r. popełnił identyczne przestępstwo. Potrącił człowieka i zbiegł z miejsca wypadku. Dwa lata później usłyszał wyrok. N. został skazany na karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, nawiązkę o kwocie 5 tys. złotych na rzecz rodziny zmarłego oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej o kwocie 3 tys. złotych. Dostał również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.

ran/mz/par

Pozostałe wiadomości