Trwa remont Muzeum Warszawy: historia miasta w 21 gabinetach

Muzeum WarszawyAdrian Czechowski /Muzeum Warszawy

W 21 gabinetach remontowanego właśnie Muzeum Warszawy prezentowana będzie nowa wystawa główna "Rzeczy warszawskie". Jej pierwsza część ma być otwarta pod koniec 2016 r. Będzie można zobaczyć między innymi kolekcję Syren warszawskich, pocztówki, mapy oraz stroje związane z miastem.

Nad wystawą pracowała przez trzy lata grupa kuratorów. - Koncentrowali się na naszych zbiorach, których liczba przekracza 300 tys. muzealiów, by zaproponować najciekawszy wybór. Wystawa będzie oparta o autentycznych "świadków" przeszłości, czyli "rzeczy warszawskie". I tak się też będzie nazywała. "Rzeczy warszawskie" to tytuł świadomie dwuznaczny, bo pokazujemy zarówno przedmioty, jak i mówimy o sprawach składających się na wielowątkowe dzieje miasta. Podzieliliśmy zbiory na 21 kategorii, które będą umieszczone w 21 gabinetach - powiedział Jarosław Trybuś, zastępca dyrektor Muzeum Warszawy.

Kolekcja sreber i platerów

W gabinetach archeologicznych będzie można zobaczyć ciekawe znaleziska z terenu Warszawy i gabinet Syren warszawskich przybliżający różne wcielenia symbolu stolicy.

W gabinecie pomników znajdzie się kolekcja ich miniatur.

W gabinecie suwenirów będzie można zobaczyć pamiątki przygotowywane od XVIII w. dla odwiedzających miasto.

Gabinet pocztówek zaprezentuje zaś wybór z 9 tys. posiadanych przez placówkę kart ukazujących stolicę.

W gabinecie widoków Warszawy dzięki malarstwu i grafice będzie można obserwować zmiany zachodzące w panoramie miasta.

- Mamy wspaniałą kolekcję sreber i platerów, które będą prezentowane w kolejnym gabinecie. Będzie on przypominać skarbiec, ponieważ w dwóch pomieszczeniach znajdzie się kilkaset cennych i lśniących wyrobów. Pierwszą część ekspozycji, która zostanie otwarta pod koniec 2016 r. zamknie ją gabinet portretów warszawskich prezentujących wizerunki osób związanych z miastem z różnych stanów i okresów aż do współczesności - opowiadał zastępca dyrektora, główny kurator wystawy.

Mapy Warszawy

W drugiej części wystawy znajdzie się gabinet rysunków architektonicznych ukazujących dorobek poszczególnych architektów oraz gabinet planów i map Warszawy.

Zbiór fotografii prezentowanych w kolejnym gabinecie będzie wyborem zmienianych co trzy miesiące zdjęć z liczącego 180 tys. zasobu.

- W gabinecie medali postaramy się zainteresować gości tymi czasem małymi dziełami rzeźbiarskimi często powiązanymi z dziejami miasta. Gabinet brązów warszawskich przybliży zjawisko stołecznego brązownictwa. W gabinecie ubioru pokażemy historyczne stroje i dodatki, niektóre kilkusetletnie - powiedział Trybuś.

Pamiątki powstańcze

Gabinet relikwii zaprezentuje przedmioty z kolekcji Muzeum, których emocjonalne znaczenie jest związane z ich historią. To np. pamiątki powstańcze czy spodek z Hotelu Europejskiego z podpisem Picassa.

W gabinecie galanterii patriotycznej będzie można zobaczyć symbole narodowe od XVIII do lat 80. XX w. np. biżuterię patriotyczną.

Gabinet opakowań przybliży m.in. pudełka, puszki czy butelki produktów wytwarzanych w stolicy. - Częścią wystawy będzie też gabinet Ludwika Gocla i rodziny Schiele, którzy zapisali nam swoje zbiory. Wystawę zamknie gabinet detalu architektonicznego ukazujący fragmenty dawnych stołecznych budynków np. te odnalezione w Wiśle na początku XX w. przez piaskarzy - dodał zastępca dyrektora.

Digitalizacja, konserwacja i zakupy

W wyniku modernizacji Muzeum zyska prawie 3 tys. mkw. nowej powierzchni na wystawę stałą, ponad 500 mkw. pod wystawy czasowe i ok. 850 mkw. na inne pomieszczenia związane z edukacją, na bibliotekę, salę kinową i pracownie naukowe.

- Oprócz prac budowlanych w 11 kamienicach przy Rynku Starego Miasta i wystawy głównej, którą realizujemy, mają miejsce też inne działania, czyli digitalizacja, konserwacja i zakupy eksponatów - relacjonowała Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Elewacje muzealnych kamienic zostały już prawie ukończone. - Staraliśmy się powrócić do subtelniejszej kolorystyki, zaprojektowanej w czasie powojennym. Poszukiwania właściwego odcienia i dokumentacji przypominały pracę detektywistyczną - opowiadała dyrektor.

Na wiosnę wykonana zostanie drobna poprawka przy dachach, bo niektóre dachówki wymagają wymiany. Muzeum jest także doposażane w udogodnienia dla niepełnosprawnych ruchowo, planuje także wprowadzenie ułatwień dla osób z innymi niepełnosprawnościami np. wzroku czy słuchu.

Pod koniec lutego 100 lat skończył prof. Janusz Durko, człowiek, który przez pół wieku rządził Muzeum Warszawy. Tam też zdmuchnął świeczki na urodzinowym torcie.

Prof. Janusz Durko kończy 100 lat
Prof. Janusz Durko kończy 100 latMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

PAP/ło/r

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Czechowski /Muzeum Warszawy

Pozostałe wiadomości

Kłęby dymu, ogień i głośny wybuch wystraszyły mieszkańców jednej z ulic na Białołęce - informują strażnicy miejscy.

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta wykazała, że w najważniejszym polskim muzeum zaginęło ponad 100 dzieł sztuki. Część udało się już odnaleźć.

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl