Trwa remont Muzeum Warszawy: historia miasta w 21 gabinetach

Adrian Czechowski /Muzeum WarszawyMuzeum Warszawy

W 21 gabinetach remontowanego właśnie Muzeum Warszawy prezentowana będzie nowa wystawa główna "Rzeczy warszawskie". Jej pierwsza część ma być otwarta pod koniec 2016 r. Będzie można zobaczyć między innymi kolekcję Syren warszawskich, pocztówki, mapy oraz stroje związane z miastem.

Nad wystawą pracowała przez trzy lata grupa kuratorów. - Koncentrowali się na naszych zbiorach, których liczba przekracza 300 tys. muzealiów, by zaproponować najciekawszy wybór. Wystawa będzie oparta o autentycznych "świadków" przeszłości, czyli "rzeczy warszawskie". I tak się też będzie nazywała. "Rzeczy warszawskie" to tytuł świadomie dwuznaczny, bo pokazujemy zarówno przedmioty, jak i mówimy o sprawach składających się na wielowątkowe dzieje miasta. Podzieliliśmy zbiory na 21 kategorii, które będą umieszczone w 21 gabinetach - powiedział Jarosław Trybuś, zastępca dyrektor Muzeum Warszawy.

Kolekcja sreber i platerów

W gabinetach archeologicznych będzie można zobaczyć ciekawe znaleziska z terenu Warszawy i gabinet Syren warszawskich przybliżający różne wcielenia symbolu stolicy.

W gabinecie pomników znajdzie się kolekcja ich miniatur.

W gabinecie suwenirów będzie można zobaczyć pamiątki przygotowywane od XVIII w. dla odwiedzających miasto.

Gabinet pocztówek zaprezentuje zaś wybór z 9 tys. posiadanych przez placówkę kart ukazujących stolicę.

W gabinecie widoków Warszawy dzięki malarstwu i grafice będzie można obserwować zmiany zachodzące w panoramie miasta.

- Mamy wspaniałą kolekcję sreber i platerów, które będą prezentowane w kolejnym gabinecie. Będzie on przypominać skarbiec, ponieważ w dwóch pomieszczeniach znajdzie się kilkaset cennych i lśniących wyrobów. Pierwszą część ekspozycji, która zostanie otwarta pod koniec 2016 r. zamknie ją gabinet portretów warszawskich prezentujących wizerunki osób związanych z miastem z różnych stanów i okresów aż do współczesności - opowiadał zastępca dyrektora, główny kurator wystawy.

Mapy Warszawy

W drugiej części wystawy znajdzie się gabinet rysunków architektonicznych ukazujących dorobek poszczególnych architektów oraz gabinet planów i map Warszawy.

Zbiór fotografii prezentowanych w kolejnym gabinecie będzie wyborem zmienianych co trzy miesiące zdjęć z liczącego 180 tys. zasobu.

- W gabinecie medali postaramy się zainteresować gości tymi czasem małymi dziełami rzeźbiarskimi często powiązanymi z dziejami miasta. Gabinet brązów warszawskich przybliży zjawisko stołecznego brązownictwa. W gabinecie ubioru pokażemy historyczne stroje i dodatki, niektóre kilkusetletnie - powiedział Trybuś.

Pamiątki powstańcze

Gabinet relikwii zaprezentuje przedmioty z kolekcji Muzeum, których emocjonalne znaczenie jest związane z ich historią. To np. pamiątki powstańcze czy spodek z Hotelu Europejskiego z podpisem Picassa.

W gabinecie galanterii patriotycznej będzie można zobaczyć symbole narodowe od XVIII do lat 80. XX w. np. biżuterię patriotyczną.

Gabinet opakowań przybliży m.in. pudełka, puszki czy butelki produktów wytwarzanych w stolicy. - Częścią wystawy będzie też gabinet Ludwika Gocla i rodziny Schiele, którzy zapisali nam swoje zbiory. Wystawę zamknie gabinet detalu architektonicznego ukazujący fragmenty dawnych stołecznych budynków np. te odnalezione w Wiśle na początku XX w. przez piaskarzy - dodał zastępca dyrektora.

Digitalizacja, konserwacja i zakupy

W wyniku modernizacji Muzeum zyska prawie 3 tys. mkw. nowej powierzchni na wystawę stałą, ponad 500 mkw. pod wystawy czasowe i ok. 850 mkw. na inne pomieszczenia związane z edukacją, na bibliotekę, salę kinową i pracownie naukowe.

- Oprócz prac budowlanych w 11 kamienicach przy Rynku Starego Miasta i wystawy głównej, którą realizujemy, mają miejsce też inne działania, czyli digitalizacja, konserwacja i zakupy eksponatów - relacjonowała Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Elewacje muzealnych kamienic zostały już prawie ukończone. - Staraliśmy się powrócić do subtelniejszej kolorystyki, zaprojektowanej w czasie powojennym. Poszukiwania właściwego odcienia i dokumentacji przypominały pracę detektywistyczną - opowiadała dyrektor.

Na wiosnę wykonana zostanie drobna poprawka przy dachach, bo niektóre dachówki wymagają wymiany. Muzeum jest także doposażane w udogodnienia dla niepełnosprawnych ruchowo, planuje także wprowadzenie ułatwień dla osób z innymi niepełnosprawnościami np. wzroku czy słuchu.

Pod koniec lutego 100 lat skończył prof. Janusz Durko, człowiek, który przez pół wieku rządził Muzeum Warszawy. Tam też zdmuchnął świeczki na urodzinowym torcie.

Prof. Janusz Durko kończy 100 lat
Prof. Janusz Durko kończy 100 latMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

PAP/ło/r

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Czechowski /Muzeum Warszawy

Pozostałe wiadomości