Gdzie brakuje toalet?

Warszawa

tvnwarszawa.plW Śródmieściu mają powstawać nowe toalety

Tylko dziesięć ogólnodostępnych, bezpłatnych toalet znajduje się na terenie najbardziej reprezentacyjnej dzielnicy Warszawy. Restauratorów nie skusiły zniżki i nie chcą otwierać WC dla przechodniów czy turystów. Radni ze Śródmieścia mają pomysł, jak rozwiązać ten problem. Chcą też stworzyć mapę istniejących punktów. My już taką przygotowaliśmy.

- Toalet brakuje przy głównych szlakach turystycznych - na Trakcie Królewskim, na Powiślu i nad samą Wisłą, gdzie - szczególnie latem - gromadzą się tłumy warszawiaków. Na palcach jednej ręki można też policzyć szalety przy placach zabaw - wylicza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Daniel Łaga, śródmiejski radny.

Jak dodaje, wielu mieszkańców Śródmieścia narzeka na przechodniów, którzy - zwłaszcza wieczorem - załatwiają swoje potrzeby "gdzie popadnie". Podobnie jest w okolicy nadwiślańskich bulwarów. - To nie jest tylko problem czysto estetyczny i turystyczny. Mieszkańcy powinni mieć swobodny dostęp do bezpłatnych toalet - podkreśla Łaga.

O tym, jak rozwiązać ten problem, przedstawiciele mieszkańców i samorządowcy rozmawiali w poniedziałek na spotkaniu dzielnicowej Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Nie skusiły ich zniżki

Jak się okazuje, próby utworzenia ogólnodostępnej sieci toalet w lokalach użytkowych, takich jak restauracje, kawiarnie czy pizzerie, urzędnicy ze Śródmieścia podjęli już kilka lat temu. W 2014 roku prezydent Warszawy podpisała także rozporządzenie, które obniża do 10 procent czynsz najemcom, którzy zdecydowaliby się bezpłatnie udostępnić toalety w swoich lokalach turystom. Jak wynika z danych dzielnicy, o takie ulgi mogłoby się ubiegać aż 222 śródmiejskich lokali gastronomicznych. Od czasu rozpoczęcia akcji przyłączyło się do niej jedynie... pięciu najemców. Dlaczego tak mało?

- Właściciele nie wyobrażali sobie, że nagle do ich restauracji czy kawiarni wchodzi kilkudziesięcioosobowa wycieczka i staje w kolejce do toalety. Bali się, że to wystraszy ich klientów - mówi nam Łaga.

Dodaje, że nawet po odliczeniu zniżki za czynsz taki biznes dla większości najemców jest nieopłacalny. - Argumentują, że więcej muszą wydać na sprzątanie toalet. Ponadto część nie jest przystosowana do obsługiwania dużej liczby turystów - zaznacza radny.

Powrót do lat 90.

Wobec niechęci restauratorów radni wpadli więc na pomysł, aby reaktywować dawne miejskie szalety. Tak stało się już w przypadku WC na ul. Piwnej 25, którego ponowne uruchomienie kosztowało 250 tys. zł.

- Takie szalety to rozwiązania, które sprawdzały się przez lata. Mieszkańcy dobrze wiedzieli, gdzie są zlokalizowane. Jednak w latach 90. część gospodarzy zrezygnowała z ich prowadzenia, bo było to mało ekonomiczne. Chcielibyśmy reaktywować kilka takich obiektów, ale nadzór nad nimi powinno objąć miasto - tłumaczy radny i wylicza miejsca, gdzie można by ponownie otworzyć szalety: pl. Trzech Krzyży, Ogród Saski, ul. Mokotowska, ul. Piękna...

Problem niewystarczającej liczby szaletów mogłyby rozwiązać także kabiny przenośne. - Dwa takie obiekty stanęły już przy placach zabaw dla najmłodszych. Będziemy walczyć o kolejne - zapowiada Łaga.

Potrzebne mapki i piktogramy

To jednak nie koniec postulatów radnych. Chcą oni także lepszego oznaczenia miejskich szaletów.

- Wielu mieszkańców nawet nie wie, gdzie znajdują się aktualnie czynne ogólnodostępne toalety. Chcielibyśmy, aby do przestrzeni miejskiej wróciły piktogramy z oznaczeniami WC. Rozmawialiśmy także z Zarządem Transportu Miejskiego, by informacje i mapki z lokalizacjami toalet pojawiły się na przystankach - wyjaśnia radny.

Jak dodaje, ważnym elementem informacyjnym miałaby być także aktualna mapa toalet na stronie internetowej dzielnicy.

My taką mapkę już przygotowaliśmy:

Mapa toalet w Śródmieściu
Targeo / tvnarszawa.pl

Ochota już otworzyła toalety

Śródmieście nie jest pierwszą dzielnicą, która podjęła temat niewystarczającej liczby ogólnodostępnych toalet. Jak już informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w maju na Ochocie powstała sieć publicznie dostępnych, bezpłatnych toalet. Do akcji przyłączyło się instytucje kulturalne, restauracje i fundacje. W sumie naklejki "bezpłatne WC" pojawiły się w 35 miejscach.

Tak o powstaniu sieci bezpłatnych toalet mówiła w maju burmistrz Ochoty:

Ochocka sieć ogólnodostępnych toalet
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Gdzie brakuje ogólnodostępnych i bezpłatnych toalet? Piszcie na naszym forum!

jk/lulu