Odbiory w metrze zgodnie z planem? "Termin 14 grudnia nadal realny"

Rzecznik Metra Warszawskiego o odbiorach
Rzecznik Metra Warszawskiego o odbiorach
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plRzecznik Metra Warszawskiego o odbiorach

Zgodnie z zapowiedziami stołecznego ratusza 14 grudnia jest realnym terminem kiedy warszawiacy będą mogli pojechać II linią metra. Władze miasta i wykonawca podziemnej kolejki potwierdzają, że odbiory techniczne idą zgodnie z planem.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk poinformował we wtorek, że odbiory techniczne są płynne i prowadzone zgonie z planem. Pytany, czy zatem 14 grudnia mieszkańcy stolicy pojadą II nitką metra, powiedział, że dla magistratu najważniejsze jest bezpieczeństwo pasażerów, ale "ten termin jest absolutnie realny".

Wykonawca potwierdza

Słowa Milczarczyka potwierdza rzecznik wykonawcy centralnego odcinka II linii metra w Warszawie Mateusz Witczyński. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że żadna z procedur odbiorowych nie została przerwana. - Umowa bardzo szczegółowo opisuje taki wypadek, gdyby wystąpiła usterka tzw. wada istotna. Procedura odbiorowa mogłaby wtedy być zerwana. W tej chwili żadna z procedur nie została przerwana - wyjaśnił. Nie chciał jednak powiedzieć, kiedy zakończą się odbiory. - Nie da się przewidzieć, kiedy zakończa się odbiory zewnętrzne. Nie podejmujemy się wywierania nacisku na te jednostki - zaznaczył Witczyński.

Warszawiacy czekają na otwarcie

Pierwotnie planowo, że budowa II linii zakończy się w październiku 2013 r., jednak prace opóźniły się m.in. z powodu zalania terenu budowy stacji Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 r. budowniczowie podczas prac natrafili na ciek wodny, teren budowy stacji został zalany, zamknięto tunel Wisłostrady, a prace naprawcze trwały prawie rok, do czerwca 2013 r.

Jak informowaliśmy na początku listopada komisja Metra Warszawskiego zakończyła sprawdzanie zbudowanych stacji centralnego odcinka II linii metra. Teraz do odbiorów przystąpiły organizacje zewnętrzne: sanepid i straż pożarna, a ostateczną zgodę na użytkowanie wyda Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Jak informowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, II linią pojedziemy najwcześniej 14 grudnia. Centralny odcinek II linii metra o długości ponad 6 km łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński". Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".

Hanna Gronkiewicz-Waltz o otwarciu centralnego odcinka drugiej linii metra:

Prezydent Warszawy o otwarciu II linii
Prezydent Warszawy o otwarciu II liniiTVN24

PAP/jb/ran

Pozostałe wiadomości