Miasto Jest Nasze ma nowego szefa

archiwum TVNPiotr Micuła

"Nastąpiła zapowiadana przez nas rotacja na stanowisku prezesa zarządu. Funkcję objął Piotr Micuła, dotychczasowy sekretarz" – poinformowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Micuła zastąpił Jana Mencwela.

Od kilku tygodni stanowisko prezesa MJN ma charakter rotacyjny. Przejmowane jest przez kolejnych członków zarządu stowarzyszenia. Oprócz Micuły i Mencwela zasiadają w nim: Łukasz Fiszer, Zuzanna Glińska, Justyna Kościńska oraz Wojciech Surała.

Współtworzył Mapę Reprywatyzacji

Nowy szef działa w Miasto Jest Nasze od sierpnia 2014 roku. Od listopada ubiegłego roku zasiadał w komisji rewizyjnej. Koordynował zespół prawników współpracujących z MJN w sprawach związanych z reprywatyzacją.

Był też współautorem drugiej Mapy Reprywatyzacji, opublikowanej przez stowarzyszenie we wrześniu ubiegłego roku. Interaktywna mapa pokazywała sieć powiązań personalnych między politykami, urzędnikami, biznesmenami i kupującymi roszczenia. Opisywała też historie kontrowersyjnych zwrotów działek i kamienic.

Jak dodają działacze MJN, ich nowy prezes związany jest z sektorem pozarządowym od ponad ośmiu lat. Działał w organizacjach zajmujących się edukacją obywatelską oraz ochroną praw człowieka.

Medialnym przedstawicielem stowarzyszenia nadal ma być poprzedni szef – Jan Mencwel.

Walne zebranie i nowy statut

MJN zapowiadało tę zmianę od kilku tygodni. – Myślę, że jeszcze do walnego zebrania ktoś mnie na tym stanowisku zastąpi. To rodzaj koleżeńskiej umowy między nami, mamy się wymieniać – tłumaczył nam w listopadzie Mencwel.

W lutym stowarzyszenie planuje walne zebranie. Na nim uchwalony zostanie nowy statut, który określi sposób działania organizacji. Przed wyborami samorządowymi w 2018 roku MJN chce wzmocnić struktury w poszczególnych dzielnicach i nadać im nowe funkcje.

Mencwel zastąpił na stanowisku prezesa Jana Śpiewaka, który stał na czele MJN od początku jego istnienia. Jak mówił nam pod koniec listopada, miał inną wizję działania stowarzyszenia. Chciał, by działało w sposób bardziej scentralizowany. Miało silnego prezesa o jasnym i skutecznym przewodnictwie. - Druga strona chciała działać bardziej kolegialnie – mówił nam w listopadzie Śpiewak.

Jan Śpiewak przestał przewodzić MJN
Jan Śpiewak przestał przewodzić MJNTVN24

kw/gp

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości