"To fundament wiary"

Najnowsze

| Eurosportfot. TVN24, Łukasz Kłosiński/softfocus.ownlog.com

O paradoksie wiary, w której śmierć niczego nie kończy mówił podczas mszy rezurekcyjnej kardynał Kazimierz Nycz. - To jest fundament wiary - podkreślał w Wielką Niedzielę metropolita warszawski.

W Wielką Niedzielę spożywane są uroczyste śniadanie wielkanocne - w domach dzielimy się jajkiem, składamy sobie życzenia.

Z kolei Niedziela Wielkanocna z mszą świętą rezurekcyjną odprawianą o świcie, aby uczcić Zmartwychwstanie Chrystusa, to obrzęd bardzo radosny i powszechny w krajach słowiańskich.

Wzór: Jan Paweł II

W parafii świętego Józefa w Ursusie odprawił ją kardynał Nycz. Swoje słowa poświęcił nie tylko fundamentom wiary, ale także Janowi Pawłowi II. - To jest dla nas wzór, jak żyć wiarą. Jak zanurzony w Chrystusa człowiek, idzie drogą do zmartwychwstania i zmartwychwstaje ze swoich grzechów - przypominał kardynał Nycz. - Jan Paweł II jest także dla nas wzorem, w jaki sposób nie koncentrując się na swoich krzyżach, brać je i łączyć z krzyżem Jezusa Chrystusa - dodał.

Zaznaczył przy tym, że krzyż jest symbolem miłości. A współczesnym krzyżem jest na przykład katastrofa smoleńska.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Odprawioną o świcie przez kard. Nycza mszę rezurekcyjną tradycyjnie poprzedziła procesja. Najświętszy Sakrament został wyniesiony z Grobu Pańskiego i wśród śpiewów i dźwięku dzwonów, obniesiony okolicznymi ulicami wokół kościoła.

Wielka Sobota

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył też liturgii Wigilii Wielkanocnej, sprawowanej w Wielką Sobotę wieczorem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Najważniejszą częścią liturgii Wigilii Paschalnej było poświęcenie przez kardynała ognia rozpalonego przed wejściem do archikatedry (symbolu światłości Chrystusa, który rozprasza wszelkie ciemności ludzkiego pielgrzymowania) oraz Paschału (symbolu zmartwychwstałego Chrystusa) zapalonego od poświęconego ognia.

TVN24/PAP/ran