"Przeganiali raka" na Agrykoli

Najnowsze

Marcin Gula / tvnwarszawa.plBieg na Agrykoli

W jesiennej oprawie biegacze pokonywali pięciokilometrową trasę na Agrykoli, by symbolicznie powiedzieć "nie" rakowi.

Bieg odbył się na koniec trwającej od 4 lutego ogólnopolskiej kampanii społecznej "Rak. To się leczy!". Uczestnicy przebiegli pięciokilometrową trasę alejkami Parku Agrykola. Do biegu zarejestrowało się ok. 1200 osób z całej Polski. Wpisowe w wysokości 45 zł zostanie w całości przekazane na rzecz Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

W biegu startowali ludzie w każdym wieku, czasem całe rodziny, dzieci na rowerkach, część osób zamiast biegu wybrała marsz. Wśród uczestników były osoby, które zmagają się z chorobą nowotworową, byli też tacy, którzy lubią biegać.

Badania i zabawy

Na uczestników biegu, niezależnie od wyniku, czekał pamiątkowy medal, każdy mógł też wziąć udział w losowaniu nagród.

Zwycięzcą okazał się pan Michał, który ukończył trasę z czasem 18 minut 20 sekund. "Łatwo nie było, obstawiam, że tu było więcej niż pięć kilometrów" - powiedział PAP po ukończeniu biegu. Dodał, że biega od kilkunastu lat, a w niedzielnej imprezie wziął udział ze względu na jej szczytny cel.

Przedstawicielka organizatora akcji, rzecznik kampanii „Rak. To się leczy” Alicja Zakrzewska tłumaczy, że bieg miał być sposobem, by "zachęcić mieszkańców Warszawy i okolic do dbania o swoje zdrowie, a także poprawić ich świadomość w temacie profilaktyki nowotworowej".

Organizatorzy biegu zaplanowali też piknik rodzinny - dla rodziców i dzieci przygotowano gry i zabawy ruchowe oraz animacje na scenie. W parku Agrykola powstało też "miasteczko zdrowia", w którym każdy może skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarzy specjalistów, sprawdzić "wiek swojego serca" w specjalnym kardiobusie, kobiety mogą nieodpłatnie wykonać badania mammograficzne.

PAP/ran/roody