Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Archimapa: 99 powodów do spaceru

Warszawa

| Fakty w Południe TVN24ArchiMapa

Pojawiła się nowa mapa Warszawy - "Archimapa". Jest wyjątkowa, bo nie obejmuje całego miasta. Zawiera tylko 99 subiektywnie wybranych obiektów, ale za to pozwala docenić bogactwo międzywojennej stolicy i sprawdzić, jak wiele z niego ocalało. A w dodatku może Was ochronić przed deszczem.

Autorami "Archimapy 1918-1939" są dwaj znawcy i krytycy, ale przede wszystkim niestrudzeni popularyzatorzy warszawskiej architektury XX wieku: Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek. Panowie kolejny raz udowadniają warszawiakom, że ich miasto nie jest takie brzydkie, jak się zwykło uważać.

- Ciekawie czyta się o architekturze, ogląda jej zdjęcia, ale architekturę trzeba zobaczyć na żywo. Ta mapa to zachęta do bezpośredniego kontaktu – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Gawin, szef Instytutu Starzyńskiego.

Dodał, że mapa jest rozwinięciem cieszących się ogromną popularnością architektonicznych wykładów Jarosław Trybusia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niezniszczalna 99 przystanków

Pierwsza z pięciu planowanych przez wydawcę Instytut Stefana Starzyńskiego map, dotyczy okresu dwudziestolecia międzywojennego. "Archimapa 1918-1939" obejmuje centrum, bliską Ochotę, bliski Mokotów i Saską Kępę. Świadomie ograniczono jej zasięg, żeby była czytelna i przyjazna spacerowiczom. Zawiera jednak kilka odsyłaczy do najcenniejszych obiektów w innych dzielnicach. Na odwrocie znajdują się informacje o historii i dzisiejszej dostępności tych miejsc.

- Nie będziemy z Rzymem bili się na barok, z Krakowem na renesans. Ale jeśli chodzi o XX-wieczną architekturę niewiele jest miejsc tak ciekawych, jak Warszawa – przekonywał Grzegorz Piątek.

- Wybraliśmy 99 punktów. Selekcja była bardzo trudna, bo cennych obiektów z tego okresu jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Staraliśmy się wybierać te, które są dostępne – wyjaśniał Jarosław Trybuś - Jest niezniszczalna, można pod nią spacerować w deszczu – dodał.

Rzeczywiście materiał, z którego została wykonana gwarantuje, że nie zniszczy jej deszcz i nie rozerwie wiatr. Jest przyjazna spacerowiczom, także tym z zagranicy, ponieważ ma dwie wersje językowe: polską i angielską.

Willa z kulturalną tradycją

Premiera tej wyjątkowej mapy odbyła się w wyjątkowym miejscu – Domu Funkcjonalnym przy ul. Jakubowskiej 16 na Saskiej Kępie. Willa autorstwa Czesława Przybylskiego była pierwotnie pracownią rzeźbiarską Mieczysława Lubelskiego, potem domem komunalnym, w którym mieszkała m.in. Agnieszka Osiecka. - Ratujemy ten zabytek i oddajemy mu pierwotną funkcję kulturalną – zadeklarował nowy właściciel, architekt Wojciech Popławski.

Na pierwszym piętrze urzęduje już galeria BWA Warszawa, na drugie niebawem wprowadzi się galeria Asymetria, działająca obecnie na ul. Nowogrodzkiej. - Na najwyższej kondygnacji znajdzie się miejsce na salę wykładową i widokiem na Stadion Narodowy i Saską Kępę. Na parterze funkcjonować będzie bistro w oparciu o działające w budynku instytucje i pracujących tu ludzi – zapowiedział Popławski.

Grzegorz Piątek wspominał, jak oprowadzał dziennikarzy amerykańskiego magazynu Wallpaper po Warszawie. Byli zachwyceni budynkami, ale wciąż dopytywali, dlaczego nie można obejrzeć ich od środka. - Marzyłem o tym, żeby ktoś z pełną świadomością wyremontował modernistyczny budynek, przeznaczył go na kulturę i otworzył dla publiczności. Myślałem, że tego nie dożyję – cieszył się Piątek.

Pierwsza z pięciu

"Archimapa 1918-1939" otwiera serię pięciu map-przewodników. Kolejne będą dotyczyły: architektury socrealistycznej, późnego modernizmu, architektury najnowszej i Warszawy niezaistniałej.

Mapa kosztuje 18 zł i jest do kupienia w sklepiku Muzeum Powstania Warszawskiego. Niebawem ma być też dystrybuowana w innych miejscach.

Piotr Bakalarski