Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Archeolodzy rozkopią parking na placu Teatralnym

Najnowsze


Przez pięć miesięcy na parkingu przy placu Teatralnym rozgoszczą się archeolodzy. Będą szukać śladów historycznego Marywilu, który przed laty pełnił taką funkcję, jak dzisiejsze centra handlowe. Niewykluczone też, że znajdą coś więcej. Badania rozpoczną się już w poniedziałek, a to oznacza utrudnienia dla kierowców.

O tym, że ratusz planuje badania archeologiczne na placu Teatralnym, informowaliśmy w październiku ubiegłego roku. Teraz jesteśmy w przededniu ich rozpoczęcia.

Bez 130 miejsc parkingowych

- Badania rozpoczynają się 22 kwietnia i będą prowadzone do połowy września. W tym czasie wyłączone z parkowania będzie ok. 130 z 200 miejsc parkingowych na placu – wyjaśnia Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

MarywilJ.J. Feyge /wikipedia cc by-sa

Dlaczego akurat to miejsce biorą pod lupę archeolodzy? Władze miasta spodziewają się, że pod ziemią znajdą pozostałości Marywilu - budynku handlowo-usługowego wybudowanego w XVII na polecenie królowej Marii Kazimiery. Pełnił wówczas taką samą funkcję, jak dzisiejsze centra handlowe.

Znajdą ślady dworów?

Przez lata założenie było rozbudowywane. Wokół powstawały kamienice, a Marywil doczekał się nawet wysokiej na siedem kondygnacji wieży. Na nic się to jednak wszystko zdało, ponieważ około roku 1825 budynek rozebrano. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstał Teatr Wielki.

CZYTAJ WIĘCEJ O MARYWILU

Badania pozwolą określić stan zachowania dawnej zabudowy. - Możliwe jest również natrafienie na pozostałości wcześniejszej zabudowy tj. dworów Jana Zamoyskiego i Filipa Lipskiego oraz późniejsze relikty założenia lindleyowskiego – mówi Agnieszka Kłąb. - Wyniki badań pozwolą na określenie, w jaki sposób znalezione pozostałości powinny być zabezpieczone przed i podczas budowy parkingu podziemnego – dodaje.

Parkingu, który jest planowany w tym miejscu od lat. Jak już informowaliśmy, podziemna konstrukcja ma mieć cztery lub pięć poziomów, a miejsce znajdzie tam nawet 800 pojazdów.

Władze miasta chcą także budować parkingi podziemne w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgłosiło się sześciu chętnych. Wybrany inwestor zaprojektuje, wybuduje, a potem będzie eksploatował od jednego do sześciu parkingów podziemnych. Wybierze z ośmiu proponowanych przez miasto lokalizacji.

ZOBACZ INNE AKCJE ARCHEOLOGÓW W STOLICY Z OSTATNICH MIESIĘCY:

ran//ec

Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24
Akcja policji i archeologów filmowana z pokładu Błękitnego24TVN24
Znaleziska zostaną zasypane
Znaleziska zostaną zasypaneMarcin Gula / tvnwarszawa.pl
Archeolog Grzegorz Czajka opowiada o koszarach
Archeolog Grzegorz Czajka opowiada o koszarachLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości