Arboryści opanowali Skaryszak. Mają rezystograf i penetrometr

Warszawa

190 drzew przy alei obwodowej i placu zabaw w Parku Skaryszewskim przejdzie profesjonalny przegląd. Inwentaryzację przeprowadzą arboryści. Kto to taki?

Czym zajmuje się arborysta? Można to sprawdzić w Parku Skaryszewskim. Tam trwa realizacja projektu w ramach budżetu partycypacyjnego – profesjonalna analiza stanu zdrowia lip alei obwodowej parku i drzew z placu zabaw. Badanie obejmie około 190 drzew.

Arboryści, w terminologii angielskiej nazywani "chirurgami drzew" to osoby zawodowo zajmujący się pielęgnacją drzew metodą alpinistyczną bez użycia ciężkiego sprzętu.

Tomograf akustyczny, rezystograf i penetrometr

- Po szczegółowych badaniach arboryści przedstawią zalecenia, jak chronić i pielęgnować drzewa oraz w jaki sposób można im pomóc – między innymi przez założenie w koronach drzew elastycznych wiązań – informuje Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczania Miasta.

Realizacja partycypacyjnego projektu rozpoczęła się w kwietniu od spaceru mieszkańców z dendrologiem. Specjalista opowiedział o metodach pracy arborystów, zaprezentował także używany przez z nich sprzęt – tomograf akustyczny, rezystograf i penetrometr.

Kolejny etap to prace już bezpośrednio przy drzewach. - Najpierw przeprowadzana jest inwentaryzacja, specjaliści dokładnie mierzą i opisują każde z drzew. Następnie, na podstawie oceny ich stanu i budowy wytypowane zostaną egzemplarze do przebadania za pomocą tomografu – informuje ZOM.

Wyniki prac arborystów znane będą w czerwcu. W szczegółowym raporcie znajdą się szczegółowe opisy analizowanych drzew i zalecenia do przyszłej pielęgnacji.

Całkowity koszt realizacji projektu budżetu partycypacyjnego "Ochrona drzew parku Skaryszewskiego" to około 48 tys. zł. Wykonawcą jest Pracownia Architektury Krajobrazu arborysta.com.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o protestach mieszkańców przeciw rozjeżdżaniu parku przez kierowców samochodów:

Parkowanie w parku Skaryszewskimmat.prasowe
wideo 2/3

skw/b