Arabski w pigułce i psychologia zła na Uniwersytecie Otwartym

Warszawa

| UWAula Uniwersytetu Warszawskiego

Śpiewający kurs języka włoskiego, psychologia zła, współczesna kultura turecka, religie a seksualność, siatkówka z olimpijczykiem - to tylko kilka z prawie 300 kursów przygotowanych przez Uniwersytet Otwarty. Choć zapisy ruszyły w poniedziałek, udział w kursach zdeklarowało już 7 tysięcy osób.

Od poniedziałku od godziny 9.00 można zapisywać się na kursy Uniwersytetu Otwartego organizowanego przez Uniwersytet Warszawski. Już kilka godzin po rozpoczęciu rejestracji, chęć udziału w kursach zdeklarowało prawie 6 tysięcy osób. Uniwersytet proponuje kilkaset różnorodnych kursów, które podzielone są na sześć dziedzin: język i narody, kultura i sztuka, człowiek i społeczeństwo, biznes, gospodarka i prawo, człowiek i środowisko oraz nauka i technika.

Lektoraty inne niż wszystkie

Najbardziej oblegane są lektoraty. Kursy językowe na Uniwersytecie Otwartym nie przypominają natomiast zwykłych zajęć. Każdy lektorat posiada motyw przewodni związany z kulturą. Rosyjskiego nauczymy się poprzez zajęcia ze śpiewu, angielskiego dzięki skeczom Monty Pythona, a hiszpańskiego zagłębiając się w zwyczaje kulinarne.

Niestety na część z nich nie ma już miejsc. Nie zarejestrujemy się też na zajęcia m.in. z Historii Warszawy XVII-XX w., gimnastyki w wodzie, sekretów skutecznej manipulacji, technik skutecznego zapamiętywania i utrwalania wiedzy, Espanol para la depresion oraz 15 Book to read Before You Die. Nie należy jednak tracić nadziei. W sytuacji, gdy uzbiera się duża liczba chętnych na dany kurs, powstaje lista rezerwowych.

Nie tylko w aulach

Wszystkie programy wymyślone zostały przez nauczycieli uniwersyteckich. Niektóre będą się odbywać w terenie np. w formie spacerów ornitologiczny "Ptaki wokół nas". Interesująco zapowiadają się także lekcje wychowania fizycznego. Zajęcia z siatkówki będzie prowadził Edward Skork, trzykrotny olimpijczyk i były atakujący polskiej reprezentacji.

W wykładach Uniwersytetu Otwartego mogą uczestniczyć wszyscy, którzy ukończyli 16 lat. Uczelnia nie ustaliła górnej granicy wiekowej. Jak pokazały wcześniejsze edycje programu nawet 80–letni kursanci chętnie wybierają się na zajęcia związane z kulturą i sztuką.

Każdy kurs trwa 30 godzin i kosztuje od 180 do 270 złotych.

Zapisy na kursy potrwają do dnia rozpoczęcia się zajęć. Liczy się kolejność zgłoszeń

pś/b