Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Aplikacja zamiast kiosku. Tak zapłacimy za bilet

Warszawa

ZTMKupisz bilet przez komórkę

Już nie tylko w kiosku czy biletomacie. ZTM chce rozszerzyć możliwość kupowania biletów komunikacji miejskiej także poprzez aplikację. Dlatego rozpoczął poszukiwania operatora, który zajmie się przygotowaniem odpowiedniego narzędzia i mobilną sprzedażą biletów.

"W dobie nieustannego rozwoju technologii, zwiększania zasięgu sieci komórkowych oraz liczby użytkowników smartfonów, chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów i rozszerzyć możliwości zakupu biletów poprzez aplikacje mobilne" – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Obecnie kupno biletu przez komórkę umożliwia trzech operatorów: moBILET, skycash i MPAY. ZTM szuka jednak nowych firm.

Na Androida i IOS

Operator będzie musi przygotować aplikację "przyjazną i wygodną w użyciu" dla każdego. Obsługiwane przez co najmniej dwa systemy: Android i IOS.

ZTM oczekuje również, aby za bilety można było płacić przelewem, kartą płatniczą i kredytową. Co ważne, całość środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży przekazywana była na wskazany przez nich rachunek bankowy w ciągu dwóch dni roboczych od momentu dokonania transakcji.

"Prowizja dla operatora natomiast będzie przekazywana firmie terminie 21 dni od momentu wystawienia faktury VAT przez ZTM. Wysokość prowizji nie może przekroczyć 3,8 proc. ceny jednostkowej biletu" – czytamy w komunikacie.

Za pomocą aplikacji pasażerowie będą mogli kupić bilety jednorazowe, czasowe i krótkookresowe.

Wybrany operator będzie odpowiedzialny za przygotowanie zabezpieczeń wskazanych przez miasto, a także opracowanie systemu rejestracji danych dotyczących sprzedaży i aktywacji biletów. Po podpisaniu umowy, do jego obowiązków będzie należała również aktualizacja aplikacji oraz jej promocja.

W biletomacie zapłacisz komórką

W sierpniu ZTM wprowadził możliwość zapłaty komórką za bilety kupowane w biletomatach znajdujących się w autobusach MZA.

Jak kupić bilety za pomocą tego rozwiązania? "Musimy posiadać aplikację mobilną banku-uczestnika systemu Blik. Przy każdej transakcji system wygeneruje nam jednorazowy sześciocyfrowy kod, który wpisujemy na ekranie biletomatu. Transakcję potwierdzamy każdorazowo na swoim smartfonie" - radzi ZTM.

Ważne jednak, aby robić to dosyć sprawnie. Kod ważny jest bowiem tylko przez dwie minuty.

Do 30 września płacący podatki w Warszawie muszą wgrać e-hologram. Jak to zrobić?

Jak wgrać e-hologram w biletomacie ?
ZTM

kw/b