Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Apelują o uczczenie godziny "W". "Spłacajmy dług wobec powstańców"

Warszawa

TVN24Apel do mieszkańców Warszawy

"Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, 1 sierpnia w godzinę W, uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 71 lat" – zaapelowali we wspólnym liście powstańcy i władze stolicy.

"Apel do mieszkańców stolicy" został został podpisany w ratuszu w poniedziałek. Pod dokumentem podpisali się wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski.

Podpisani zwracają się o uczczenie minutą ciszy wydarzeń sprzed 71 lat.

"Korzystajmy z doświadczeń powstańców"

"Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Historię walk poznaje już drugie pokolenie warszawiaków, które urodzone i wychowane w pokoju szuka inspiracji w etosie powstania. Odnajduje w nim wartości niezbywalne w każdym czasie i w każdym miejscu - jak wolność, honor, męstwo, przyjaźń, sumienność, tolerancja" – czytamy w apelu. Przypominają też, że powstańcy warszawscy przeszli – dosłownie – próbę ognia.

"Zostali sprawdzeni, ale i sami sprawdzili, jak ważne są cechy, dzięki którym tworzymy grupę, społeczność, naród. Korzystajmy z ich doświadczeń, wprowadzajmy w naszą codzienność wartości, które czynią nasze życie wartościowszym. Powstańcy warszawscy są wśród nas – uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług" – brzmią słowa apelu

"Zatrzymajmy się na chwilę"

"1 sierpnia, o godz. 17.00 w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu" – podsumowują podpisani pod dokumentem.

Wiceprezydent Jóźwiak przypomniał, że główne obchody będą trwały dwa dni.

- Każdego roku od ponad 25 lat, obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są w Warszawie wielkim świętem. 71.rocznica - tak jak poprzednie, będzie w Warszawie obchodzona bardzo uroczyście. Główne obchody będą trwały dwa dni - 31 lipca i 1 sierpnia. Przez długi czas poprzedzający dzień wybuchu powstania, jak i długo po nim, będą trwały najróżniejsze wydarzenia kulturalne i uroczystości okolicznościowe - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy.

Powstańczy apel
Urząd Miasta

CZYTAJ WIĘCEJ O TEGOROCZNYCH OBCHODACH

Film promujący uroczystości
| MPW

ran