Apel profesorów

Warszawa

materiały prasoweMuzeum projektu Kreza miało stanąć na placu Defilad

Zajęcia jednoznacznego stanowiska ws. budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie domagają się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego reprezentanci środowiska naukowego.

Jak podała Polska Agnecja Prasowa, ich zdaniem decyzja o odstąpieniu przez Urząd Miasta Warszawy (reprezentowanego w tej sprawie przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta) od umowy z architektem Christianem Kerezem, a tym samym przerwanie prac nad budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej, budzi obawy dotyczące przyszłości tak ważnej placówki w Polsce.

Domagają się zabezpieczenia pieniędzy"W związku z tym domagamy się od Prezydenta Miasta Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, bezpośrednio odpowiedzialnej za powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od Pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego, odpowiedzialnego przedstawiciela polskiego rządu za stan kultury i dziedzictwa narodowego w Polsce, zajęcia wyraźnego i jednoznacznego stanowiska w sprawie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i zabezpieczenia odpowiednich środków materialnych oraz potencjału urzędniczego i technicznego zapewniających sprawną realizację tej inwestycji" - napisali naukowcy w przesłanym PAP we wtorek PAP liście otwartym. Naukowcy domagają się powrotu do negocjacji z architektem, co jest, ich zadniem, jedyną gwarancją w miarę szybkiej realizacji budowy.

"Oburzające postępowanie władz i urzędników"

"Jednocześnie zwracamy się do Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o przejęcie inicjatywy pozwalającej uznać budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako jeden z priorytetów politycznych państwa szczycącego się trwałocią i ciągłocią polskiej kultury" - apelują sygnatariusze listu. "Nie trzeba powtarzać argumentów o kulturotwórczej roli muzeum w życiu współczesnego społeczeństwa, o jego znaczeniu dla zachowania i rozwoju wartości artystycznych, o jego istotnej mierze w procesach dydaktycznych i wród studiów humanistycznych, a wreszcie w życiu miasta. Wszystkie są dobrze znane i chyba przez nikogo niekwestionowane. Oburzające jest jednak postępowanie odpowiednich władz i podległych im urzędników, którzy przez wiele lat wspólnie się obwiniając, powołując się na biurokratyczne procedury i zrzucając z siebie odpowiedzialność doprowadziły do sytuacji, w której wizja powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oddala się na czas bliżej nieokreślony" - uważają autorzy listu. Środowisko pracowników nauki, wykładowców uniwersyteckich i profesorów historii sztuki pisze: "Nie chcemy wchodzić w zaistniałe spory, a na przyszłe Muzeum patrzymy z pozycji potrzeb społecznych".

Profesorowie z całego kraju

List podpisali:

profesor Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon Andrzej Turowski,

profesor UAM w Poznaniu i Humboldt-Universitat w Berlinie Piotr Piotrowski,

profesor Instytutu Sztuki PAN w Warszawie Marta Leniakowska,

profesor Uniwersytetu Łódzkiego Ryszard W. Kluszczyński,

profesor Uniwersytetu Warszawskiego Waldemar Baraniewski,

profesor UAM w Poznaniu Agata Jakubowska,

profesor UAM w Poznaniu/Humboldt-Universitat w Berlinie Adam Labuda,

profesor Harvard University, Cambridge Krzysztof Wodiczko,

profesor UAM w Poznaniu Ewa Domańska,

profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Ewa Hussakowska,

profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Tomasz Gryglewicz,

profesor Uniwersytetu Warszawskiego Andrzej Pieńkos,

profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Wojciech Bałus,

profesor Harvard University, Cambridge Ewa Lajer-Burcharth,

profesor Uniwersytetu Warszawskiego Antoni Ziemba,

adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim Luiza Nader,

adiunkt Uniwersytetu UAM w Poznaniu Magdalena Radomska,

adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Marta Smolińska,

adiunkt UAM w Poznaniu Paweł Leszkowicz.

Został skierowany we wtorek do prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydent Miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Miasto oskarża architekta, ten - miasto

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zawiadomił w pierwszej połowie maja architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Christiana Kereza o odstąpieniu od zawartych z nim umów - z winy architekta. Wezwał go też do zapłaty kar w wysokoci prawie 5,5 mln zł - z tytułu zwłoki w dostarczeniu dokumentacji. Miasto chce rozpisać nowy konkurs na projekt muzeum, jeli się uda - nawet w tym roku. Szwajcarski architekt Christian Kerez, który projektował gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej w Warszawie mówił:

- Wszystkie nałożone na mnie kary naliczone są na podstawie opónienia, ale ja nie wiem o jaką zwłokę chodzi. Przecież cały harmonogram prac przesunięto o dwa lata - w związku z decyzją o zakończeniu prac nad budową metra przed przystąpieniem do budowy muzeum. Sam ten fakt spowodował zwłokę.

Czytaj też wywiad, jakiego udzielił wcześniej portalowi tvnwarszawa.pl

Zdrojewski: muzeum powinno być na placu

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkrela, że muzeum to "jedna z najważniejszych inwestycji w sferze polskiej kultury". - Powinno powstać na pl. Defilad, bo to prestiżowe miejsce, odpowiednie dla usytuowania tego typu instytucji. Zależy mi na tym, żeby doprowadzić do otwarcia tego muzeum. Będę w tym pomagać tak, jak będę mógł, bo uważam, że to mój obowiązek - zapowiedział Zdrojewski. Muzeum do EmilkiMuzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Od kilku lat funkcjonuje w budynku przy ul. Pańskiej.

Niebawem ma przenieć się do pobliskiego pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater.

Christian Kerez, architekt
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Warszawy o sytuacji z Kerezem
Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
Krzysztof Wojtkowiak, współpracownik Kereza
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

PAP//mz