"Anna" przegryzła stację metra

Warszawa

AGP MetroBudowa centralnego odcinka II linii metra

Pierwszy z TBM-ów drążący tunele II linii metra przekopał się już przez ścianę stacji Rondo Daszyńskiego. Jeszcze dziś powinien również przebić się przez betonowy kołnierz okalający stację i pełną parą ruszyć w stronę Powiśla.

- Jak dotąd "Anna" przesunęła się o ponad 20 metrów. Prawdopodobnie jeszcze w środę zacznie wiercić właściwy tunel, poza korpusem stacji Rondo Daszyńskiego – tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik spółki AGP Metro.

Trudne początki

Pierwszy TBM został uruchomiony 16 maja. Jak dotąd tempo jego pracy nie oszałamia. W sześć dni udało się wydrążyć niewiele ponad 20 metrów. – Nacisk tarczy nie może być na razie za duży, bo mogłoby się to skończyć uszkodzeniem ściany przyszłej stacji metra – wyjaśnia rzecznik.

"Anna" zbuduje łącznik

"Anna" ma za zadanie wybudować łącznik pomiędzy I i II linią, a także przekopać tunel południowy do stacji Powiśle. W czerwcu ruszy drugi TBM – "Maria", która wybuduje tunel północny.

Dwa pozostałe TBMy, które będą budować metro pod dnem Wisły wyruszą w wakacje. Wszystkie cztery powinny drążyć tunele średnio po 10 metrów tunelu na dobę.

mjc/roody