Andrzej Kopiczyński spoczął na Powązkach

Warszawa

W środę odbył się pogrzeb Andrzeja Kopiczyńskiego. Aktora, znanego z roli serialowego czterdziestolatka. Artysta został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w stolicy. Artysta zmarł 13 października w wieku 82 lat.

Kopiczyński zmarł w szpitalu, w czwartek 13 października nad ranem. Miał 82 lata. Aktor od lat chorował na Alzheimera. Jego stan był na tyle poważny, że od wielu tygodni nie mógł opuszczać szpitala.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Kopiczyński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za działalność artystyczną.

"Uosobienie powszechnego życia Polaków"

Podczas uroczystości pogrzebowych odczytano list napisany przez wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej, a zarazem małe i wielkie dramaty codziennego życia - napisał Gliński.

"Inżynier Karwowski"

Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Był aktorem teatralnym i filmowym, znanym z dziesiątek ról. - Jakbym chciał pomieścić całą swoją rodzinę, to bym musiał zamieszkać w Belwederze - mówił w serialu "Czterdziestolatek" Stefan Karwowski.

Andrzej Kopiczyński zadebiutował na ekranie w 1957 roku w filmie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny". Występował m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie; był również aktorem Teatru Współczesnego w Bydgoszczy, od 1970 roku aktor występował na scenach teatrów warszawskich; był aktorem m.in. Teatru Narodowego, Teatru Rozmaitości, Teatru Na Woli, występował również w Teatrze Kwadrat.

Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek", stworzonym przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza. Kopiczyński wcielał się w tę rolę między 1974 a 1977 rokiem; także w 1976 r. w filmie Gruzy pt. "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" oraz w 1993 r., w serialu "Czterdziestolatek 20 lat później". Kreacja ta przyniosła aktorowi ogólnokrajową popularność.

Rondo za budowę

Ciężką pracę inżyniera Karwowskiego przy budowie Dworca Centralnego docenili warszawscy radni. W 2014 roku rondo u zbiegu al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich otrzymało imię "Czterdziestolatka".

PAP/md/mś