Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Andrzej Duda ratuje hostię. Incydent w czasie mszy w Wilanowie

Najnowsze

Wiatr porwał hostię podczas mszy świętej w Wilanowie
TVN24Wiatr porwał hostię podczas mszy świętej w Wilanowie

W obchodach Święta Dziękczynienia w warszawskim Wilanowie wziął udział prezydent elekt Andrzej Duda. Podczas mszy świętej wiatr porwał hostię. Duda zareagował błyskawicznie - złapał ją i zaniósł kard. Kazimierzowi Nyczowi. Później zaśpiewał z zespołem Arka Noego i wygłosił krótkie przemówienie.

W niedzielę obchodzone jest VIII Święto Dziękczynienia, które w tym roku przebiega pod hasłem "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy".

Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się już rano, gdy z pl. Piłsudskiego wyruszyła procesja z ikoną Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Szły w niej dwie orkiestry: strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich.

Były utrudnienia w kursowaniu w komunikacji miejskiej.

Procesja idzie do Wilanowa
Procesja idzie do WilanowaTVN24

"Nie dajmy zrównać małżeństwa z innymi formami wspólnego życia"

Przed południem procesja dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odprawiona została msza święta. Uczestniczyli w niej m.in.: prezydent elekt Andrzej Duda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, parlamentarzyści, a także prezydenci miast papieskich z całej Polski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył mszy, nawiązał w homilii do tegorocznego hasła Święta Dziękczynienia podkreślając, że zgromadzeni wokół Królowej Rodzin możemy odkrywać "piękno, do jakiego są zaproszone chrześcijańskie rodziny".

- Nie pozwólmy, aby poprzez ustawodawcze próby zrównać małżeństwo i rodzinę z takimi formami wspólnego życia, które przecież nimi nie są - apelował prymas Polski podczas niedzielnych obchodów.

W czasie komunii świętej doszło do incydentu. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wiatr porwał hostię. Błyskawicznie złapał ją Andrzej Duda i zaniósł kard. Nyczowi.

Duda zaśpiewał z dziećmi

Duda wziął także udział w koncercie zespołu Arka Noego. Po koncercie zabrał głos.

- Głęboko wierzę, że przyszłość ma na imię Polska i że przyszłość będzie piękna dla nas wszystkich; ja w każdym razie będę robił wszystko co w mojej mocy, żeby tak było - powiedział prezydent elekt.

Zaśpiewał wraz z dziećmi ich największy przebój: "Święty uśmiechnięty" ze znanym refrenem: "Taki duży, taki mały może świętym być".

Duda przypomniał inny tekst zespołu, ze słowami "Nie boję się, gdy ciemno jest, ojciec za rękę prowadzi mnie". - To jest po prostu absolutnie genialne - dodał.

- Ogromnie się cieszę, że tutaj jestem z wami - mówił i podziękował metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi za zaproszenie na uroczystości.

Andrzej Duda zaśpiewał z dziećmi
Andrzej Duda zaśpiewał z dziećmiTVN24

Andrzej Duda złożył też wiązankę kwiatów przy grobie b. prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, pochowanego w Panteonie Wielkich Polaków przy tej świątyni.

PAP/lulu

Pozostałe wiadomości