Amerykanie ostrzegają. "Unikać tłumów, nie zwracać na siebie uwagi"

Warszawa

| Radek Pietruszka / PAPAmbsada ostrzega

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce wydała ostrzeżenie w związku z Marszem Niepodległości, który odbędzie się w niedzielę w Warszawie. Dyplomaci apelują do Amerykanów, którzy przebywają w polskiej stolicy o unikanie przebywania na trasie manifestacji i niezwracanie na siebie uwagi. Podobne ostrzeżenie wydał też Departament Stanu USA.

Ambasada przypomina, że "w poprzednich latach niektórzy uczestnicy marszu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nieśli transparenty, rzucali race i skandowali hasła wymierzone w mniejszości rasowe, seksualne i religijne". Pisze też o "starciu uczestników marszu z demonstrantami z kontrmanifestacji".

W związku z tym placówka dyplomatyczna apeluje do obywateli USA, którzy przebywają w Warszawie, aby w niedzielę unikali trasy marszu, nie zwracali na siebie uwagi i starali się trzymać z dala od tłumów.

Departament Stanu o przemocy w poprzednich latach

Podobne ostrzeżenie wydał Departament Stanu USA. Na twitterowym profilu Biura Spraw Konsularnych opublikowano informację o marszu i przypomniano, że w poprzednich latach dochodziło do przemocy między manifestującymi i kontrdemonstrantami.

Ostrzega też Kanada

O marszu informuje też ambasada Kanady. Przypomina, że "nawet pokojowe demonstracje mogą w każdej chwili przerodzić się w agresję". Kanadyjczycy wskazują na utrudnienia w poruszaniu się po stolicy komunikacją miejską w czasie marszu i apelują - podobnie jak Amerykanie - o unikanie tłumów i trasy demonstracji.

Ostrzeżenie kanadyjckiej ambasady
travel.gc.ca

Zamieszanie wokół obchodów

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, współtworzone przez m.in. Ruch Narodowy i Obóz Narodowo-Radykalny.

W związku z tą decyzją w środę doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono, że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie miał charakter uroczystości państwowej. Organizacją marszu, który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta Dudę, zajmie się rząd.

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada w centrum stolicy.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o przygotowaniach policji do marszu:

"Plan jest cały czas przygotowywany"TVN24
wideo 2/2

ads/adso