Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ambitne plany zoo: powstanie oceanarium i wybieg afrykański

Warszawa

Urząd m.st. WarszawyNowa aleja główna zoo

Co nowego w zoo? - dopytują radni. Miasto odpowiada: będzie oceanarium, nowy wybieg afrykański i wiele innych.

O plany zapytali w interpelacji radni Platformy Obywatelskiej Aleksandra Sheybal-Rostek, Izabela Chmielewska i Lech Jaworski. Chcieli widzieć, jakie inwestycje zaplanowano na najbliższe cztery lata.

Te - w pigułce - opisał Marcin Wojdat – sekretarz Warszawy.

Oceanarium, wybieg afrykański

Zgodnie z jego odpowiedzią w warszawskim zoo powstanie między innymi długo wyczekiwane, całoroczne oceanarium. Przypomnijmy: w 2016 roku warszawskie zoo zmuszone było oddać rekina, bo urósł na tyle, że nie mieścił się już w akwarium. Rekin Tawrosz pojechał na Węgry, szukać partnerki, a jego miejsce zajęły płaszczki i miniaturowy rekinek bambusowy.

Stolica zainwestuje również w wybieg afrykański, który ma być przebudowany "zgodnie ze światowym trendem". Wzorem będzie wrocławskie Afrykarium, które jest jednym z najchętniej odwiedzanych biletowanych miejsc w Polsce.

Większy i wygodniejszy wybieg dostaną również niedźwiedzie polarne oraz lwy i tygrysy, bo - jak wykazała ekspertyza - "historyczna ekspozycja jest w złym stanie technicznym".

Monitoring, sale edukacyjne

Ratusz zapowiada też remont alejek bocznych. Te mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a aranżacją pasować do przeprowadzonego w 2018 roku remontu. Na 90. urodziny warszawski ogród zoologiczny otrzymał nową aleję główną. Jest pod nią nowoczesna infrastruktura techniczna. Wzdłuż alei posadzono nowe drzewa.

Miasto zapowiada również budowę pawilonu edukacyjnego, socjalnego oraz szklarni, gdzie będą hodowane rośliny (zarówno te służące do ozdoby, jak i te, które są pokarmem dla zwierząt).

Zmieni się również plac zabaw. "Niektóre konstrukcje wymagają ciągłych napraw, by zapewnić bezpieczeństwo. Wizja nowego placu zakłada zabawki drewniane, ekologiczne oraz elementy animalistyczne" - opisuje Marcin Wojdat.

Ponadto całe zoo zostanie objęte monitoringiem. To zdaniem przedstawiciela zoo potrzebne "z uwagi na powtarzające się na całym świecie, ale także w Polsce - w Warszawie również - incydenty naruszające poczucie bezpieczeństwa ludzi i mieszkańców zoo". Przykładem jest sytuacja, którą opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl, kiedy pijany mężczyzna wszedł na wybieg dla niedźwiedzi. Został ranny.

Kruszewicz o incydencie w zooTVN24
wideo 2/2

kz/r