Alkohol + woda: "masz szansę powiększyć statystyki utonięć"

Warszawa

| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. wojewoda mazowiecki

- Jeśli wchodzisz do wody po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w miejscu niestrzeżonym, masz szansę powiększyć mazowieckie statystyki utonięć – ostrzega Wojewoda Mazowiecki.

Tylko w zeszłym roku w Polsce utonęło 369 osób. Aż 108 na Mazowszu. Od początku tego roku utonęło już 27 osób. Ze statystyk wynika, że 77 % wypadków ma miejsce pod wpływem alkoholu. Większość ofiar to osoby powyżej 30 roku życia, kąpiące się w niestrzeżonych miejscach.

Woda bez promili

Jak co roku nad bezpieczeństwem kąpiących się będą czuwać służby, które przygotowują się do kolejnej akcji "Razem Bezpieczniej". Policja, WOPR i straż miejska będą z lądu i z wody kontrolować kąpieliska i miejsca w których do wody wchodzić nie wolno. Zostaną one specjalnie oznakowane. WOPR prowadzić będzie także akcję "Woda bez promili".

Jak informuje wojewoda, najbezpieczniej będzie się można czuć nad Zalewem Zegrzyńskim. Od 1. lipca zostanie uruchomiony dodatkowy numer alarmowy 601 100 100. Centrum Koordynacji Ratownictwa zostanie włączone do specjalnej sieci radiowej, dzięki czemu WOPR szybciej będzie wiedział o zagrożeniach meteorologicznych. Ponadto na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej sprawdzić można jakość wody.

wp/par