Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Alarm w stolicy usłyszą prawie wszyscy

TVN Warszawa

| Urzad MiastaW Warszawie pojawi się 119 nowych urządzeń

W Warszawie pojawi się 119 kolejnych, nowych urządzeń do alarmowania i ostrzegania mieszkańców. Będą także nowe urządzenia monitorujące warunki meteorologiczne oraz poziom wody - poinformował w piątek stołeczny ratusz. Obecnie system ostrzegania to 54 urządzenia.

Ratusz podpisał umowę na rozbudowę systemu alarmowania i ostrzegania mieszkańców w Warszawie. Celem rozbudowy systemu ma być poprawa słyszalności sygnałów alarmowych na terenie miasta, szczególnie w rejonach zagrożonych powodzią, zagrożonych ze strony zakładów wykorzystujących substancje niebezpieczne oraz w miejscach dużych zgromadzeń.

119 nowych punktów

119 nowych punktów alarmowania ma być zintegrowanych z istniejącym systemem. W efekcie, po rozbudowie systemu ostrzegania, sygnał alarmowy ma docierać do około 96 proc. mieszkańców miasta. Większość punktów alarmowania będzie umieszczona na budynkach szkół uzupełnionych punktami na latarniach ulicznych oraz innych obiektach. System, jak podaje ratusz, zostanie wyposażony w syreny elektroniczne, dzięki czemu będzie zapewniał możliwość emitowania sygnałów alarmowych, ale także komunikatów głosowych. Zostanie również rozbudowany o urządzenia monitorujące warunki meteorologiczne, planowana jest także budowa ośmiu punktów pomiarowych poziomu wody w dzielnicach Białołęka, Ursynów, Wawer, Wesoła i Wilanów oraz czterech punktów pomiaru intensywności opadów.

Akcja edukacja

Po zbudowaniu systemu pod koniec tego roku ratusz planuje przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej na temat potencjalnych zagrożeń oraz sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych. Rozbudowa systemu alarmowania i ostrzegania ludzi w Warszawie jest realizowany ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego, z którego Warszawa otrzymała 10,8 mln zł dofinansowania na usprawnienie miejskiego systemu alarmowego oraz na platformę urzędowych e-usług.

Test systemu alarmowego
TVN 24

PAP/kz/mś