Najnowsze

Al. Jana Pawła II: tramwaje wróciły, ale prace trwają

Najnowsze

Tramwaje wróciły w al. Jana Pawła
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plTramwaje wróciły w al. Jana Pawła

Dobra wiadomość dla pasażerów komunikacji miejskiej. Po wakacyjnej przerwie aleją Jana Pawła II znów jeżdżą tramwaje. Torowisko między rondem ONZ a al. Solidarności jest już gotowe, ale tuż obok niego wciąż trwają prace budowlane.

Pierwotnie zakładano, że tramwaje ruszą 2 września, ale prace przedłużyły się o tydzień. Trasa jest przejezdna od soboty. W związku z tym tramwaje linii 11, 17 i 33 powróciły na swoje podstawowe trasy. Zlikwidowane zostały tymczasowe linie 71, 72 i zastępcza linia autobusowa Z17.

Uruchomiono przystanki: Kino Femina 10, Hala Mirowska 04 i Rondo ONZ 04. Za skrzyżowaniem z ul. Elektoralną w kierunku Ronda ONZ powstał nowy przystanek Hala Mirowska 03 (przesunięto go na południe). Przystanek CH Arkadia 01 został zawieszony.

Nowe perony, sygnalizacja i tory

W związku z remontem na odcinku od ul. Elektoralnej do ronda ONZ ruch był wstrzymany od 2 lipca. W ramach remontu przebudowano torowisko o długości 1,5 kilometra wraz z odwodnieniem. Odnowione zostały też perony przystankowe na tym odcinku. Przebudowana została trakcja i sygnalizacja świetlna.

Trwają jeszcze prace wykończeniowe, które mają zakończyć się do końca września. Na miejscu był nasz reporter.

- Prace jeszcze trwają, widać że robotnicy pracują przy torach. Dookoła jest pełno sprzętu. Pasażerowie na pewno ucieszą się z przywrócenia ruchu w tym miejscu. Co prawda dziś nie ma ich zbyt wielu, ale na pewno w poniedziałek znów będzie tłok w tramwajach - przewiduje Mateusz Szmelter.

Tramwaje Warszawskie zapowiadały wprowadzenie priorytetu a tym odcinku.

Kolejne wakacje bez tramwajów

To nie były pierwsze wakacje bez tramwajów na al. Jana Pawła II. W poprzednich latach ulica ta również była zamykana ze względu na prace w rejonie Dworca Centralnego (pisaliśmy o nich w 2014, 2013 i 2012 roku).

Pytany o to w lipcu Michał Powałka przyznał, że remonty torowisk w centrum zazwyczaj są prowadzone w okresie wakacyjnym. - Wtedy jest mniej pasażerów, niż w normalnym okresie, na przykład w maju czy kwietniu – mówił. I przypomniał, że opisany wyżej odcinek nie był wcześniej remontowany, tramwaje tędy nie jeździły ze względu na inne remonty.

md/mś/b

Pozostałe wiadomości