Aktywiści: żegnamy reklamy! Ratusz: pożegnamy jesienią

[object Object]
Gigantyczna reklama w Dolinie SłużewieckiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

5 czerwca ruszą konsultacje uchwały krajobrazowej - poinformował w piątek ratusz. Dokument ma dać urzędnikom narzędzia, które pozwolą okiełznać reklamy. O tym, że jest szykowany, ratusz przypomniał, gdy temat reklam podjęli aktywiści.

"Żegnamy reklamy!" - pod takim hasłem siły połączyło sześć warszawskich stowarzyszeń: Miasto Jest Nasze, Ochocianie, Rembertów Bezpośrednio, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, Nasze Miasteczko oraz Ruch Sąsiedzki Targówek-Zacisze-Bródno.

Wspólnie stworzyli stronę internetową, na której zamieszczają wysłane przez warszawiaków zdjęcia najbrzydszych reklam w mieście. Tam też można głosować na zdjęcia nadesłane przez innych. - Chcemy pokazać władzom miasta, jak bardzo Warszawa tonie w reklamach i że trzeba coś z tym wreszcie zrobić - tłumaczy Łukasz Fiszer z Miasto Jest Nasze, współorganizatora akcji.

Ale na krytyce się nie kończy. Aktywiści przygotowali też "kodeks reklamowy". Chcą między innymi zakazu stawiania billboardów w centrum miasta, zakazu stosowania ekranów LED, ograniczenia reklam na budynkach i ogrodzeniach oraz uporządkowania szyldów i witryn. Jako wzór podają m.in. Kraków i Wrocław, gdzie porządkowanie reklam idzie sprawniej, niż w stolicy czy Grenoble we Francji - miasto, które chce całkowicie pozbyć się reklamy z przestrzeni publicznej.

Ratusz: będzie ładniej!

Reakcja miasta na pomysły aktywistów była szybka. W piątek ratusz zwołał konferencję prasową, na której wiceprezydent Renata Kaznowska przypominała, że trwają prace nad uchwałą krajobrazową.

Uchwalenie takiego dokumentu przez radę miasta umożliwia przyjęta przez poprzedni sejm ustawa krajobrazowa. W uchwale samorząd może ustalić własne zasady dotyczące reklam. W Warszawie prace nad dokumentem ciągną się jednak już ponad rok. - To uchwała niezwykle trudna. Miarą tej trudności niech będzie to, ile tego typu uchwał udało się wprowadzić w Polsce. My znaleźliśmy dwie - Łódź i Opole - powiedziała Kaznowska.

Zapowiedziała, że miasto podda projekt uchwały bardzo szerokim konsultacjom, które rozpoczną się 5 czerwca. A zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Wojciech Wagner dodał, że założeniem jest, by uchwała w istotny sposób zmieniła krajobraz Warszawy, a nie konserwowała stan obecny.

Szyldy, ławki, płoty

Wagner dodał, że uchwała będzie podzielona na cztery rozdziały: nośniki reklamowe, które są szyldami, te, które nie są szyldami, obiekty małej architektury, i ogrodzenia. - Rozdział o szyldach ma być najbardziej obszerny, ponieważ ich typologia jest najbardziej skomplikowana - wyjaśnił Wagner.

Zwrócił uwagę, że technologia szyldów i pozostałych reklam jest bardzo zmienna, pojawiają nowe rozwiązania, dlatego urzędnicy wyszli z założenia, że uchwała musi podchodzić to tego typu instalacji w "sposób negatywny prawnie". - Zasadniczo zabraniamy i dopiero od tego zakazu tworzymy wyjątki. Dopuszczamy poszczególne rodzaje i miejsca, dzięki czemu unikamy obchodzenia przepisów - powiedział Wagner.

Wyjaśnił, że chodzi o sytuacje, gdy pojawia się nowy typ nośnika reklamowego, który nie jest ujęty w przepisach i miasto jest bezradne. - Żaden nośnik niewymieniony w uchwale nie będzie z nią zgodny - podkreślił Wagner. Jego zdaniem szczególnie agresywnym typem reklamy są wyświetlacze. - To w tej chwili funkcjonuje w bardzo wielu miejscach w sposób nie do przyjęcia, chociażby przy Dworcu Centralnym, na ul. Emilii Plater. Na pewno w istotny sposób ograniczymy możliwości technologiczne i formatowe - zapowiedział.

W uchwale mają się też znaleźć regulacje dotyczące grodzenia. Zapisy określą dopuszczalną wysokość i ażurowość ogrodzeń, wskażą materiały, z jakich powinny być wykonane. Uchwała - zapowiada miasto - wykluczy możliwość grodzenia osiedli z okresu PRL i zamykania istniejących przejść przy okazji budowy nowych budynków.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach powiedziała, że miasto chciałoby, aby na jesieni uchwała była gotowa i została uchwalona przez radę miasta.

PAP/kz/r

Pozostałe wiadomości

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl