Aktywiści i adwokaci przy jednym stole. Rozmawiali o reprywatyzacji

Warszawa

Miasto Jest NaszeSpotkanie w sprawie reprywatyzacji

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Głównym tematem rozmowy była reprywatyzacja.

To, że Naczelna Rada Adwokacka przyjrzy się sprawie reprywatyzacji prezes Andrzej Zwara zapowiedział dokładnie tydzień temu. W środę zrobił pierwszy krok, aby słowa dotrzymać - spotkał się z Janem Śpiewakiem oraz Szymonem Wróblewskim ze stowarzyszenia, które z dziką reprywatyzacją walczy od kilku lat.

Reprywatyzacja i ochrona praw obywatelskich

Jak czytamy w informacji prasowej, rozmowa dotyczyła procesów reprywatyzacyjnych w Warszawie oraz problematyki ochrony praw obywatelskich.

"Przedstawiciele MJN przedstawili Naczelnej Radzie Adwokackiej sytuacje jakie dotykają wielu mieszkańców reprywatyzowanych nieruchomości" - napisali we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu.

Andrzej Zwara po raz kolejny zapewniał, że adwokatura przeanalizuje uważnie wszystkie wskazane przez przedstawicieli stowarzyszenia przypadki.

- Dla środowiska adwokackiego bardzo ważne jest wyjaśnienie wszystkich spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie i udziału adwokatów – zapewnił prezes NRA.

Jan Śpiewak wyraził nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom, prawnicy, którzy postępują niezgodnie z etyką zawodową poniosą konsekwencję. - Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze liczy również na pomoc środowiska adwokackiego w przygotowywaniu rozwiązań systemowych i naprawianiu ludzkich krzywd spowodowanych dziką reprywatyzacją - podkreślił prezes MJN.

Andrzej Zwara podczas spotkania zapowiedział, że chciałby, aby odbyły się podobne spotkania z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich, przedstawicieli samorządu radców prawnych i notariuszy.

Zwroty, dymisje, kontrowersje

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie wybuchła po nagłośnieniu kontrowersyjnego zwrotu działki w samym sercu miasta, obok Pałacu Kultury (dawny adres Chmielna 70). Ratusz oddał ją w 2012 roku, choć jak wykazało śledztwo "Gazety Stołecznej", nie powinien tego robić. Jednym z właścicieli gruntu był bowiem Duńczyk, a wszystkich obywateli Danii Polska spłaciła jeszcze w czasach PRL - w 1953 roku.

W związku z aferą reprywatyzacyjną doszło też do zmian w ratuszu. Odwołano m.in. dwóch wiceprezydentów. A Grzegorz Majewski - dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie - zrezygnował z funkcji.

Andrzej Zwara o planach Naczelnej Rady Adwokackiej:

Andrzej Zwara o aferze reprywatyzacyjnej
TVN24

kz/b