Akt oskarżenia ws. posła Przemysława Wiplera

Warszawa

TVN 24Do sądu trafił akt oskarżenia ws. posła

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. - Potwierdzam informację o skierowaniu w dniu wczorajszym w godzinach popołudniowych aktu oskarżenia - przekazała na antenie TVN24 Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Akt oskarżenia obejmuje dwa zarzuty. - Pierwszy dotyczący zmuszania przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania czynności służbowej i naruszenia ich nietykalności cielesnej. Drugi zarzut dotyczy znieważenia dwóch funkcjonariuszy publicznych słowami powszechnie uważanymi za obelżywe - poinformowała Calów-Jaszewska.

Poseł nie przyznaje się do tych zarzutów.

Incydent z promilami

Sprawa ma związek z wydarzeniami, do których doszło w nocy w październiku 2013 r. w Warszawie, gdy Wipler opuszczał klub. Według policji, poseł zachowywał się agresywnie, wulgarnie, chciał wydawać polecenia funkcjonariuszom. Policjanci twierdzili, że dopiero później zorientowali się, że mieli do czynienia z posłem.Zaraz po zdarzeniu Wipler tłumaczył, że dowiedział się, iż jego żona jest po raz piąty w ciąży i postanowił w związku z tym świętować z przyjaciółmi. Po wyjściu z klubu - według jego relacji - włączył się do policyjnej interwencji wobec innej osoby. Jak zapewniał, sam nie uczestniczył w zajściu, ale postanowił interweniować.- Próbowałem interweniować, włączyć się w taki sposób, żeby ta sprawa się zakończyła. Na wstępie dosyć szybko użyto przeciw mnie gazu, przewrócono mnie na podłogę, kopano mnie w głowę, klęczano na mnie, skuto mnie kajdankami, pobito mnie. Wielokrotnie polewano mnie - był to na pewno jakiś żrący środek - byłem kopany w krocze, w plecy i po nogach - mówił poseł. Utrzymywał, że lekarze stwierdzili u niego m.in. uszkodzenie rogówki i liczne stłuczenia oraz otarcia. Jak mówił, badanie krwi, które zostało wykonane w szpitalu, wykazało, że miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.W maju br. sejmowa komisja regulaminowa stwierdziła formalną poprawność oświadczenia Wiplera o zrzeczeniu się immunitetu.

Zobacz też materiał "Polska i świat" o Wiplerze:

"Polska i Świat" o Wiplerze
"Polska i świat" TVN24

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

nsz//tka