Akcja straży. Kilkadziesiąt beczek z nieznaną substancją

Warszawa

"Strażacy twierdzą, że zawartość pojemników ma odczyn kwaśny"TVN24
wideo 2/2

Trwa akcja strażaków w Pruszkowie, którzy badają zawartość kilkudziesięciu beczek odkrytych w pobliżu autostrady A2. Pierwszą informację w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl, Artur Węgrzynowicz.

Jak relacjonował pojemniki z substancją znajdują się w zalesionym terenie, kilkaset metrów od autostrady A2. - Po przebadaniu przez strażaków okazało się, że ich zawartość ma odczyn kwaśny - podawał.

Karol Kroć z pruszkowskiej straży pożarnej potwierdził, że na miejscu znajduje się kilkadziesiąt beczek. - Najprawdopodobniej z kwasem - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Dodał, że na razie nieznane są jeszcze szczegóły dotyczące zawartości pojemników. - Być może nie w każdej beczce jest to samo – stwierdził.

Na miejscu pracują też inspektorzy środowiska, grupa chemiczna warszawskiej straży pożarnej oraz policja.

- Jednostka z zakresu chemii powinna nam pomóc. Wtedy będziemy wiedzieli, jak duże to zagrożenie i co możemy z tym zrobić - dodawał Kroć.

Teren został zabezpieczony

Służby obecne na miejscu wyznaczyły strefy bezpieczeństwa przed dostępem osób postronnych. Minimalnie wynoszą one 50 metrów. - My wydzieliliśmy jednak większe, mają około 200 metrów - precyzował w rozmowie z naszą redakcją strażak.

Jak dodawał, sytuacja nie wygląda niepokojąco. - Nie ma żadnych oznak, żeby ucierpieli ludzie lub środowisko. Nie otrzymaliśmy tego typu zgłoszeń - zaznaczył.

Zadaniem służb będzie rozpoznanie i ustalenie dokładnej zawartości beczek i znalezienie osób odpowiedzialnych za ich pozostawienie.

- Razem z inspektoratem i chemikami podejmiemy decyzję, co z nimi zrobić. Zwykle szukamy rozwiązań, żeby je przetransportować i zagospodarować w przemyśle. Ich stan będzie decydował o tym, jakie sposoby ewentualnego transportu podejmiemy, żeby uniknąć rozszczelnienia, czy rozlania - zakończył.

Jak dodawał Artur Węgrzynowicz, nie ma potrzeby ewakuacji okolicznych mieszkańców.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o samochodach oblanych nieznaną substancją:

Mężczyzna oblał samochód nieznaną substancjąLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

ab/pm