Akcja CBA. Sprawdzają wskrzeszone, przedwojenne spółki

Warszawa

CBADziałania służb w czterech miastach

Ponad 20 adresów od rana sprawdzają funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego - dowiedział się portal tvn24.pl. Agenci Biura zabezpieczają dokumenty między innymi w Warszawie i okolicach.

Jak poinformował Temistokles Brodowski z CBA, czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

- Chodzi o śledztwo w sprawie reaktywacji ponad 40 przedwojennych spółek. Śledztwo toczy się w sprawie poświadczenia nieprawdy i oszustwa w procesie ich rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz sprzedaży roszczeń i uzyskiwania wielomilionowych odszkodowań za znacjonalizowane mienie spółek na szkodę Skarbu Państwa - informuje Brodowski.

Warszawskie adresy

Dzisiejsze czynności to kolejny wątek w śledztwach w sprawie stołecznej reprywatyzacji. - Siedziby spółek mają warszawskie adresy, ale nieruchomości reaktywowanych spółek zlokalizowane są na terenie całego kraju - wyjaśnia Brodowski.

Temistokles Brodowski informuje, że prowadzone właśnie czynności polegają na przeszukaniu siedzib reaktywowanych spółek. - Sprawdzamy też miejsca zamieszkania kilkunastu osób zamieszanych w proceder - informuje.

Przedstawiciele Biura twierdzą, że sprawa ma charakter "wielowątkowy i rozwojowy". - Śledczy podejrzewają na podstawie zgromadzonych do tej pory materiałów dowodowych, że w tym procederze mogło dochodzić do korumpowania m.in. urzędników stołecznego ratusza i funkcjonariuszy publicznych - zaznacza Brodowski.

Już w sierpniu tego roku Biuro przeprowadziło podobną akcję. Wtedy to CBA dokonało przeszukań w miejscach zamieszkania 10 osób związanych z reaktywacją przedwojennej Spółki Akcyjnej Fabryk Chemicznych i Huty Szklanej "Kijewski i Scholtze i S-ka".

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ PROGRAMU "SUPERWIZJER" NA TEMAT SPÓŁEK

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI O OSTATNICH ZATRZYMANIACH:

Minister sprawiedliwości o zatrzymaniachTVN24
wideo 2/3

bż/gp