Afera reprywatyzacyjna: Robert N. zawieszony w obowiązkach adwokata

Warszawa

TVN24Areszt dla 4 z 5 podejrzanych - wideo archiwalne

Znany prawnik Robert N. - aresztowany kilka dni temu w sprawie korupcji i oszustwa przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości - został zawieszony w obowiązkach mecenasa przez adwokacki sąd dyscyplinarny.

Jak poinformował w piątek mec. Michał Fertak, rzecznik warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, zawieszenie jest tymczasowe, ale nie ma określonego terminu. - Orzeczenie sądu dyscyplinarnego jest nieprawomocne i adwokat Robert N. lub jego obrońca mogą się od niego odwołać - dodał.

Rzecznik skierował wniosek

W środę warszawska adwokatura otrzymała z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu materiały dotyczące adwokatów Roberta N. oraz Aliny D. Na tej podstawie rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie adw. Krzysztof Stępiński skierował wniosek do Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie o tymczasowe zawieszenie adwokata Roberta N. w obowiązkach zawodowych. Alina D. jako, że jest adwokatem nie wykonującym zawodu, nie została objęta wspomnianym wnioskiem.Jeszcze w ubiegłym tygodniu mec. Fertak przypominał, że sąd dyscyplinarny ma obowiązek orzec o tymczasowym zawieszeniu adwokata, względem którego zastosowano tymczasowe aresztowanie - w terminie 14 dni od daty powzięcia informacji o aresztowaniu.

Cztery osoby aresztowane

1 lutego Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia aresztował czworo podejrzanych ws. reprywatyzacji w Warszawie: b. urzędnika ratusza Jakuba R., adwokata Roberta N. oraz rodziców urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D. Sąd zdecydował wtedy, że wszyscy trafią do aresztu na trzy miesiące.- Były Zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakub R. przyjął od Roberta N. korzyść majątkową w wysokości 2,5 mln zł w zamian za decyzje dotyczące ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Placu Defilad 1 - informowała prokuratura.31 stycznia wrocławska prokuratura regionalna przedstawiła Robertowi N. - oprócz zarzutu wręczenia Jakubowi R. korzyści majątkowej - również zarzut podrobienia dokumentu w postaci pełnomocnictwa. Według prokuratury podrobionym dokumentem posłużyła się przed sądem Alina D. (matka Jakuba R.).

Pełnomocnik w 170 postępowaniach

ORA informowała także, iż obowiązkiem adwokatury jest wyznaczenie w takiej sytuacji zastępcy dla adwokatów, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie. Palestra ma się tym zająć najwcześniej w przyszłym tygodniu. Mec. Fertak przyznał, że nie będzie to proste z uwagi na fakt, że mecenas N. prowadził dużą kancelarię.Media podawały, że mecenas Robert N. jest pełnomocnikiem w około 170 postępowaniach o zwrot nieruchomości.

PAP