Afera reprywatyzacyjna. Ratusz oskarża ministerstwo i komisarza

Urzędnicy ratusza o reprywatyzacji
Urzędnicy ratusza o reprywatyzacji
TVN24
Urzędnicy ratusza o reprywatyzacjiTVN24

- Nie byłoby sprawy Chmielnej 70, gdyby SKO nie unieważniło decyzji odmawiającej zwrotu tej nieruchomości, a Ministerstwo Finansów nie miało bałaganu w dokumentacji – powiedział na wtorkowej konferencji wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Urzędnicy ratusza odnieśli się do zarzutów w sprawie reprywatyzacji stołecznych nieruchomości..

Podczas specjalnej konferencji wiceprezydenci Warszawy Jarosław Jóźwiak i Michał Olszewski odnieśli się do zarzutów wobec ratusza po ujawnieniu nieprawidłowości przy zwrotach nieruchomości, odebranych mieszkańcom na mocy tzw. dekretu Bieruta z 1945 roku. Jarosław Jóźwiak powiedział, że zamieszanie przy reprywatyzacji spowodowane są błędami Samorządowego Kolegium Odwoławczego i Ministerstwa Finansów.

- Nie byłoby sprawy Chmielnej 70, gdyby SKO nie unieważniło decyzji odmawiającej zwrotu tej nieruchomości, a przypomnę, że powinno zbadać proces indemnizacji, do czego zobowiązują je wyroki sądu. W ogóle sprawa nie trafiłaby do warszawskiego ratusza – powiedział wiceprezydent Warszawy. - Drugą sprawą jest niestety bałagan w dokumentach MF, którego przykładem jest przypadek Chmielnej 70, kiedy nie wydano decyzji, potwierdzającej przejęcia tego mienia na Skarb Państwa mimo że od lat 70 było do tej decyzji zobowiązane - dodał.

Przypomnijmy, MF oświadczyło, że rok przed zwrotem działki przy Chmielnej 70 przekazało stołecznemu ratuszowi listę nazwisk osób, które zostały spłacone.

Bałagan ministerstwa

Urzędnicy ratusza przekonywali, że przykładem na bałagan w dokumentacji resortu finansów jest także sprawa zwrotu kamienicy przy ulicy Smolnej 17. Chodzi o reaktywowaną przedwojenną spółkę – Fabrykę Celulozy.

- MF odpowiedziało że nie dysponuje dokumentacją, aby za te nieruchomość zostało wypłacone odszkodowanie i odesłało nas na swoją stronę internetową. Firma była tam wymieniona. Czy była to kolejna próba wprowadzenia w błąd urzędników ratusza? – dodał wiceprezydent Warszawy.

Jóźwiak pokazał także decyzję zwrotową kamienicy przy ulicy Nabielaka, w której mieszkała działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Jej spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim, a przyczyny jej śmierci nie zostały wyjaśnione.

- Kamienica została zwrócona 24 stycznia 2006 roku za prezydentury i czasów kiedy w Warszawie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Decyzję zwrotową podpisał komisarz, dokładnie sekretarz m. st. Warszawy Mirosław Kochalski – powiedział Jóźwiak. - Wszystkie decyzje zwrotowe podpisywali do tej pory dyrektorzy biur. Jest to sytuacja bez precedensu. Rozumiem, że prokuratura również będzie wyjaśniała, dlaczego na tym szczeblu wyjątkowo podpisano tę decyzję zwrotową. Przypomnę, że jedna z osób która była beneficjentem tej decyzji ma obecnie postawione zarzuty przez prokuraturę, dotyczące kuratorów i ustanawiania kuratorów dla osób nieżyjących, o czym informowaliśmy jako miasto, że jest to gigantyczny problem - tłumaczył.

Prezydent na urlopie

Na pytanie o to, kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz odniesie się do zarzutów i apeli o jej dymisję Jóźwiak odpowiedział, że prezydenta Warszawy obecnie przebywa na urlopie. Po powrocie będzie do dyspozycji dziennikarzy.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz wywalczyła ustawę reprywatyzacyjną jako skuteczne narzędziae w walce z dziką reprywatyzacją. To konkretny sukces - bronił prezydent Warszawy jej zastępca.

Wiceprezydent powiedział także, że jest możliwość odzyskania dla miasta gruntu przy przedwojennym adresie Chmielna 70, jeżeli MF potwierdzi, że za nieruchomość już zostało wypłacone odszkodowanie.

- Jeżeli pojawiają się nowe okoliczności w sprawie można wznowić postępowanie zwrotowe. Przykładem jest ul. Twarda, gdzie miasto znalazło za granicą spadkobiercę pominiętego przez sąd. I właśnie wnioskuje o wznowienie postępowania i odzyskanie tej nieruchomości dla miasta - tłumaczył. - W przypadku Chmielnej 70 nie możemy doczekać się działania MF, które od 1970 roku było zobowiązane wydać decyzje potwierdzająca indemnizacje. Do tej pory tego nie zrobiono z powodu bałaganu - dodał.

Ratusz czeka na wyniki śledztwa

Dopytywany o odpowiedzialność polityczną w przypadku ujawnienia w toku śledztw błędów po stronie ratusza, wiceprezydent odpowiedział, że czeka na jego wyniki. Wskazując jednocześnie, że zwrotów nieruchomości dokonywano także w czasach rządów PiS w stolicy.

- Mam nadzieje ze wykażę dlaczego MF nie dopełniło swoich obowiązków i świadomie wprowadza w błąd jak w przypadku ulicy Smolnej. Ile w czasach rządów PiS w Warszawie oddano nieruchomości. Wówczas nie sprawdzano indemnizacji. Dopiero my kazaliśmy sprawdzać te listy w ministerstwie. Może się okazać, że oddano wiele nieruchomości za wielkie pieniądze - powiedział Jóźwiak.

Z kolei Michał Olszewski opowiedział o pomocy miasta dla lokatorów reprywatyzowanych budynków.

- Nowy projekt uchwały rady wprowadza zapisy, że wszystkie rodziny w budynkach reprywatyzowanych i które posiadaj co najmniej jedną osobę, której jedynym źródłem jest renta bądź emerytura które maja ukończony 80 rok życia będą zwolnione z jakichkolwiek kryteriów dostępu do mieszkań komunalnych - tłumaczył wiceprezydent Warszawy.

Prokuratorzy już działają

Dzisiaj Prokuratura Krajowa wydał komunikat o przekazaniu do prowadzenia Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu dziewięć spraw dotyczących zwrotu nieruchomości położonych na terenie Warszawy na rzecz byłych właścicieli, ich następców prawnych i pełnomocników. Postępowania te dotyczą między innymi nieruchomości położonej przy ul. Chmielnej 70 (obecnie Plac Defilad 1), przy ul. Kazimierzowskiej 34 i innych.

"W sprawach tych badane jest usiłowanie doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie urzędników w błąd co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości" - czytamy w komunikacie PK.

Jak poinformowano, prokuratorzy sprawdzają również prawidłowość działania m.in. urzędników z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy i urzędników z Ministerstwa Finansów. Śledczy sprawdzą także rzetelność i wiarygodność dokumentów przedkładanych w toku postępowań reprywatyzacyjnych.

Dzisiaj Rafał Bochenek, rzecznik rządu dementował wprowadzenie zarządu komisarycznego w Warszawie.

Rzecznik rządu o zarządzie komisarycznym dla Warszawy
Rzecznik rządu o zarządzie komisarycznym dla WarszawyTVN24

skw/sk

Pozostałe wiadomości

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl