Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Adwokatura chce zawiesić Roberta N. Za podejrzenia korupcyjne

Warszawa

W związku z aresztowaniem adwokata Roberta N., podejrzanego m.in. o korupcję ws. reprywatyzacji do sądu dyscyplinarnego trafi wniosek o jego tymczasowe zawieszenie w obowiązkach - poinformowała Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

Jak przypomniał rzecznik prasowy warszawskiej ORA mec. Michał Fertak zgodnie z przepisami Prawa o adwokaturze adwokacki sąd dyscyplinarny ma obowiązek orzec o tymczasowym zawieszeniu adwokata, względem którego zastosowano tymczasowe aresztowanie - w terminie 14 dni od daty powzięcia informacji o aresztowaniu.

2,5 mln złotych łapówki

W środę Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia aresztował czworo podejrzanych ws. reprywatyzacji w Warszawie: b. urzędnika ratusza Jakuba R., adwokata Roberta N. oraz rodziców urzędnika - Wojciecha R. i Alinę D. Sąd zdecydował, że wszyscy trafią do aresztu na trzy miesiące.

- Były zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Warszawy Jakub R. przyjął od Roberta N. korzyść majątkową w wysokości 2,5 mln zł w zamian za decyzje dotyczące ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy placu Defilad 1 - informowała prokuratura.

We wtorek wrocławska prokuratura regionalna przedstawiła Robertowi N. - oprócz zarzutu wręczenia Jakubowi R. korzyści majątkowej - również zarzut podrobienia dokumentu w postaci pełnomocnictwa. Według prokuratury, podrobionym dokumentem posłużyła się przed sądem Alina D. (matka Jakuba R., także jest adwokatem).

Tymczasowe zawieszenie

- Wobec powyższego rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie mec. Krzysztof Stępiński wystąpił już o przekazanie odpisu wydanych wczoraj wieczorem postanowień, których przedmiotem jest zastosowanie tymczasowego aresztowania względem warszawskich adwokatów: Aliny D. i Roberta N. - poinformowała ORA.

W wydanym komunikacie dodała, że po otrzymaniu odpisu sprawa zostanie skierowana niezwłocznie do Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie "celem tymczasowego zawieszenia adwokata Roberta N. w jego obowiązkach". - Z tej racji, iż Alina D. jest adwokatką niewykonującą zawodu, nie zostanie ona objęta takim wnioskiem - zaznaczył mec. Fertak.

ORA poinformowała także, że obowiązkiem adwokatury jest wyznaczenie w takiej sytuacji zastępcy dla adwokatów, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie. - Stąd niezależnie od działań rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, wicedziekan ORA w Warszawie mec. Andrzej Orliński wystąpił o przekazanie tych samych dokumentów celem wyznaczenia zastępcy i zabezpieczenia prawidłowego toku spraw postępowań prowadzonych przez adwokata Roberta N. - poinformował mec. Fertak.

170 postępowań

Radio RMF FM podało w czwartek, że Robert N. jest pełnomocnikiem w około 170 postępowaniach o zwrot nieruchomości.

Rzecznik wrocławskiego sądu sędzia Marek Poteralski mówił w środę, że sąd uwzględniając wnioski prokuratury o areszt dla czterech podejrzanych podzielił uzasadnienie prokuratora, że zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych im czynów.

Materiał Faktów Po Południu dotyczący reprywatyzacji:

Nadzwyczajna sesja rady w sprawie reprywatyzacji be Gronkiewicz-Waltz
TVN24

PAP/kz/b