Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Adam Struzik nowym-starym marszałkiem

Warszawa

TVN24Umowa koalicyjna podpisana

Adam Struzik został ponownie wybrany na marszałka województwa mazowieckiego. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego rządzi nieprzerwanie od 2001 roku.

W poniedziałek nowo wybrani radni zebrali się na pierwszej sesji sejmiku. Adam Struzik (PSL) został po raz szósty wybrany na marszałka województwa mazowieckiego. Swojego kandydata nie zgłosił PiS.

PiS "wymagającym recenzentem"

Za kandydaturą Struzika głosowało 26 radnych, przeciw - 24. W imieniu Koalicji Obywatelskiej i PSL kandydaturę Struzika zgłosił Krzysztof Strzałkowski (KO).

Struzik po raz pierwszy został powołany na marszałka w grudniu 2001 r., już w czasie kadencji sejmiku. Następnie był wybierany po wyborach w 2002 r., 2006 r., 2010 r. i 2014 r.

Struzik przed głosowaniem podkreślił, że Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Europie.

- Przez ostatnie lata dążyliśmy do wzmacniania Mazowsza, aby było regionem dużych możliwości i godnego życia. Ufam, że mimo różnic będziemy w sprawach najważniejszych dla Mazowsza współpracować ponad podziałami - stwierdził.

Radosław Fogiel (PiS) powiedział, że polityka zrównoważonego rozwoju "nawet nie stoi przed drzwiami" województwa mazowieckiego. - Mogę zadeklarować, że będziemy recenzentami, sprawiedliwymi, ale i wymagającymi recenzentami prac nowego zarządu [województwa - red.] - zapowiedział Fogiel.

Rakowski przewodniczącym

Wcześniej podczas sesji sejmiku Adam Struzik w imieniu Koalicji Obywatelskiej i PSL zgłosił na stanowisko przewodniczącego dotychczasowego przewodniczącego sejmiku Ludwika Rakowskiego (KO). Radosław Fogiel zgłosił kandydaturę burmistrza Pragi Północ Wojciecha Zabłockiego (PiS).

Za Rakowskim oddało głos 26 radnych, a za Zabłockim - 24. W wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska - 18, PSL - 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1.

Następnie wybrano marszałka Mazowsza. Ponownie został nim Adam Struzik.

Przegrane zwycięstwo PiS

Wcześniej Koalicja Obywatelska i PSL poinformowały o podpisaniu w umowy koalicyjnej w sejmiku województwa mazowieckiego.

Porozumienie sygnowali: wiceprezes PSL Adam Struzik, lider PO na Mazowszu Andrzej Halicki oraz szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W 2014 roku w wyborach do sejmiku mazowieckiego wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19; jednak większość dającą władzę w sejmiku miało PO i PSL - razem dysponowali bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł SLD.

PAP/pm