"Aby te święta były radosne i nie skończyły się tragedią"

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Policja życzy kierowcom Wesołych Świąt. Jednocześnie przestrzega i apeluje o spokojną, przemyślaną jazdę i radzi, jak bezpiecznie dojechać do celu.

"Okres świąt Bożego Narodzenia to czas kiedy wielu z nas będzie chciało je spędzić z najbliższą rodziną. To z kolei wiąże się z pokonaniem niekiedy wielu kilometrów, żeby do niej dojechać" – czytamy na stronie stołecznej policji.

Bezpiecznie do celu

Dlatego funkcjonariusze apelują o spokojną jazdę. Choć sami będą czuwać na trasach w całym kraju, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast, sprawdzać prędkość i stan trzeźwości kierowców, to mają też kilka rad, które pomogą dotrzeć bezpiecznie do celu:

- przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bowiem te mają większą przyczepność kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Przed jazdą trzeba sprawdzić poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrym pomysłem jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.- kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.- pokonując długie dystanse postarajmy się robić postoje, aby wyjść z auta, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza, czy po prostu napić się kawy – długa jazda w jednej pozycji jest męcząca, dlatego lepiej ją pokonać robiąc przerwy.- każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.- poruszając się poboczem dobrze jest mieć przy sobie odblask – może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka. Jeśli zadbamy o naszą widoczność na drodze inni użytkownicy będą nas mogli dostrzec z dużo większej odległości, a to da im możliwość wcześniejszego i bezpieczniejszego ominięcia pieszego.- musimy pamiętać, że w grudniu opady śniegu mogą kierowców zaskoczyć w każdej chwili, dlatego apelujemy do wszystkich o spokojną, wyważoną i rozsądną jazdę. Najlepiej trzymać się zasady, że trochę wolniej znaczy o wiele bezpieczniej. Lepiej spóźnić się trochę na spotkanie z rodziną niż w ogóle na nie dojechać.

ran/par