Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Absolutorium dla Struzika. Radni domagają się audytu

Warszawa

Marszałek Mazowsza Adam Struzik uzyskał absolutorium za 2011 rok. Stało się to dzięki głosom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - koalicji w sejmiku województwa. Opozycja zagłosowała przeciw i domaga się wprowadzenia do urzędu niezależnego audytora, który sprawdzi stan finansowy.

W ubiegłym roku budżet województwa mazowieckiego rok był zmieniany 34 razy. - Skala tych zmian świadczy o tym, że był nie dokońca przemyślany i według nas fikcyjny. Okazało się, że korygowano w dół - mówił podczas obrad sejmiku radny Witold Kołodziejski (PiS).

Według niego wykonywano księgowe sztuczki, które zapewnią mazowszu finansowy oddech, ale nie na długo.

A Mazowsze coraz bardziej się dusi, zadłużenie dobija już do prawie 1,5 mld złotych. - W połowie ubiegłego roku jego poziom kształtował się na poziomie 59,7 proc.. Tymczasem dopuszczalny ustawowo poziom zadłużenia wynosi 60 proc. i po jego przekroczeniu premier może wprowadzić komisarza do województwa. Obecnie ten wskaźnik nieco się zmniejszył do prawie 58 proc. Kwestia czasu, kiedy przekroczymy dopuszczalny poziom - powiedział Grzegorz Pietruczuk, radny SLD.

Domagają się niezależnego audytora

W czasie sesji przewodniczący kubu SLD w sejmiku zaapelował o powołanie niezależnego audytora, który prześwieti stan finansów województwa. - Ma on powiedzieć, w którym kierunku płynie fregata, która coraz bardziej się zatapia. Sytuacja Mazowsza jest niestabina - stwierdził radny Krzysztof Gawkowski.

W czasie dyskusji nad sprawozdaniem z budżetu, nikt z władz województwa nie odniósł się do zarzutów stawianych przez opozycję.

Mazowsze budżet za 2011 rok wykonał w 97, 21 proc. Plan dochodów wynosił 2,528 mld a został zrealizowany w kwocie 2,457 mld złotych. Dług województwa wynosi prawie półtora miliarda złotych.

Ostatecznie sprawozdanie za wykonanie budżetu przyjęto przy 31 głosach za, 10 wstrzymujących się i 4 przeciw. Za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa głosowało 28, a 18 było przeciw.

Pół miliarda złotych cięć

W 2012 roku jest nie lepiej. 19 grudnia 2011 sejmik przyjąl budżet na ten rok. Po kilku tygodniach zarząd Mazowsze zablokował w budżecie pół miliarda złotych. Wszystko ze względu mniejsze wpływy z podatków dochodowych.

Cięcia były bardzo dotkliwe, m.in: 11 mln zabrakło na Koleje Mazowieckie, 900 tysięcy na Warszawską Kolej Dojazdową, z planów zniknęły również pieniądze na budowę przystanku kolejowego na terenie portu Lotniczego Modlin (48 mln zł). Prawie w całości została zlikwidowana rezerwa inwestycyjna - z zaplanowanych ponad 64 mln do zaledwie kilkuset tysięcy złotych.

bf//ec