"Abdykowała. Ona nie rządzi". Ryszard Kalisz o prezydent stolicy

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plSebastian Wierzbicki o prezydenturze Hanny Gronkiewicz-Waltz

- Hanna Gronkiewicz–Waltz abdykowała. Ona nie rządzi, ona dryfuje. Jest zmęczona – mówił poseł SLD Ryszard Kalisz, który na konferencji prasowej razem z radnym Sebastianem Wierzbickim oceniał ostatnie 2 lata rządów prezydent Warszawy.

- Ubrany jestem jak prawdziwy prażanin – zażartował poseł Ryszard Kalisz na początku konferencji prasowej zorganizowanej w zaniedbanym podwórku przy ul. Brzeskiej. Razem z radnym SLD Sebastianem Wierzbickiem spotkał się tam z dziennikarzami i mieszkańcami Pragi by podsumować ostatnie dwa lata rządów Hanny Gronkiewicz- Waltz w stołecznym ratuszu.

"Jest zmęczona"

- Jestem "warsiawiakiem", jak chcę mówić z akcentem ul. Brzeskiej to potrafię – podkreślił poseł i przekonywał, że prezydent zapomniała o starej Pradze, która staje się trzecim światem.

- Hanna Gronkiewicz–Waltz odpuściła. Ona dziś już nie rządzi, ona dryfuje. Co najwyżej podpisuje decyzje innych urzędników. Zmęczyła się byciem prezydent Warszawy. Teraz się pociesza, ale ona abdykowała – komentował Ryszard Kalisz w rozmowie z Tvnwarszawa.pl rządy prezydent stolicy, który wymieniany jest (w środowisku SLD) jako potencjalny kandydat na prezydenta Warszawy w 2014 roku.

Sebastian Wierzbicki długo wymieniał niespełnione obietnice Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zaczął aż od 2006 roku, a skończył na 2 ostatnich latach: Warszawa jest rozkopana i zakorkowana, zamiast 4 nowych mostów mamy 1, problemy na budowie II linii metra, brak tramwaju na Tarchomin, brak Trasy Świętokrzyskiej, brak Trasy Tysiąclecia, czy wschodniego fragmentu Śródmiejskiej Obwodnicy, Trasy Olszynki Grochowskiej, Trasy Mostu Północnego, czy brak poszerzenia Marywilskiej i Płochocińskiej. Za sukces uznał wprowadzenie rowerów miejskich Veturilo.

Ryszard Kalisz rozmawia z mieszkańcami Pragi
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl

"Warszawa potrzebuje pieniędzy"

Ryszard Kalisz komentował słowa prezydent dotyczące tego, że Warszawa jest na 19 miejscu w rankingu miast najlepszych do mieszkania. – Mieszkańcy Brzeskiej często nie mają toalet. Podłogi lada moment się zawalą – mówił i celnie dodał – Warszawa potrzebuje pieniędzy. Ale nie dużych. Do zrewaitalizowania Brzeskiej potrzeba 280 mln zł. Co to jest wobec budżetu Warszawy? Trzeba tylko chcieć – zapewniał.

Tvnwarszawa.pl przypomniała, że Hanna Gronkiewicz-Waltz na swojej konferencji powiedziała, że od 1945 roku jest pierwszym prezydentem Warszawy, który zbudował mieszkania komunalne na Pradze. Ryszard Kalisz stwierdził, że to nieprawda.

- Mieszkania komunalne były budowane przez cały PRL. Praga II przy placu Hallera były wybudowane jako mieszkania komunalne – mówił poseł.

Każdy warszawiak to wiedział

Odniósł się też do zapewnień Gronkiewicz–Waltz, że warszawiacy pojadą II linią metra w 2014 roku. – Wszystko wskazuje na to, że jednak nie pojedziemy. No chyba, że II linia ograniczy się do 4 przystanków. Jeżeli ktoś mi dzisiaj mówi, że w roku 2012 grunt pod Warszawą jest nierozpoznany, to można się tylko z tego śmiać. Urodziłem się w szpitalu na Karowej i już wtedy wiedziałem, że tam grunt jest podmokły – ironizował Kalisz.

Zapytany jaką ocenę by wystawił Hannie Gronkiewicz-Waltz oraz w ilu procentach prezydent spełniła swoje obietnice, odpowiedział – Jestem daleki od procentów, ale Warszawa nie wykorzystuje swoich możliwości, a to zależy w dużej mierze od prezydenta.

Na wystawienie oceny w dzienniczku Gronkiewicz– Waltz zdecydował się za to Sebastian Wierzbicki. – Byłaby to trója.

Bartosz Andrejuk