A2: można otwierać odcinek Konotopa - Pruszków

Warszawa

Marcin Gula/Tvnwarszawa.plOdcinek E autostrady A2 przejezdny

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał zgodę na użytkowanie odcinka "E" (Konotopa – Pruszków) autostrady A2.

- Taką decyzję wydano w poniedziałek po południu – powiedziała Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego.

Na razie nie wiadomo kiedy pierwsi kierowcy wjadą na odcinek E. Do późnych godzin wieczornych w siedzibie GDKKiA trwało spotkanie. - Omawiana jest kwestia oznakowania. My też musimy przeprowadzić swoje odbiory - tak po godzine 18:00 mówiła Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa warszawskiego oddziału GDDKiA.

U inspektora nadzoru budowlanego czekają również dokumenty, które sa niezbędne, aby oddać do użytku odcinek D Brwinów-Grabnik, o dł. 17,6 km.

Najgorzej na odcinku C

Fragment autostrady A2, która połączy Warszawę z Łodzią, miał być gotowy na Euro. 91-kilometrowa trasa Stryków-Konotopa została podzielona na pięć odcinków. Każdy z nich ma innego wykonawcę. Odcinek E o dł. 7,1 km Pruszków-Konotopa, wyceniony na 428 mln zł wybudowało konsorcjum firm BUDIMEX-DROMEX S.A. i FERROVIAL AGROMAN S.A.

Odcinek C to najmniej zaawansowana część autostrady - wciąż nie wiadomo, czy wykonawca udostępni drogę na Euro 2012. Minister transportu Sławomir Nowak w rozmowie z TVN24 nie wykluczał także, że odcinek "C" może uzyskać przejezdność w trakcie trwania mistrzostw.

Według dokumentów, data zakończenia prac na odcinkach A i C to 15 października 2012 roku, a na odcinkach B, D i E - 6 czerwca 2012.

Objazd drogą nr 70 i 2 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała alternatywne propozycje ewentualnych objazdów odcinka "C".

Kierowcy jadący od strony Poznania wjadą na nowe odcinki A2 ("A" i "B") w Strykowie i dojadą do feralnego odcinka "C". Tam natomiast będą skierowani drogami lokalnymi do odcinka "D", niedaleko Grodziska Mazowieckiego. GDDKiA proponuje, aby jechać droga krajową numer 2 lub drogami krajowymi numer 70 i 8.

bf//ec