"A z piekła do nieba blisko tak... "

Warszawa

RZAWPWystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją Adama Martina

"Warszawskie dzieci", "Hej, chłopcy, bagnet na broń" i inne znane piosenki powstańcze oraz fragmenty utworów Andrzeja Panufnika i Tadeusza Bairda zostaną wykonane podczas koncertu w Teatrze Wielkim, upamiętniającym Powstanie Warszawskie.

Podczas zaplanowanego na poniedziałkowy wieczór koncertu "A z piekła do nieba blisko tak...". Powstanie Warszawskie w słów odłamkach i pieśniach" wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją Adama Martina.

Utwory z Powstania Warszawskiego

Główną ideą organizowanego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych koncertu jest oddanie hołdu powstańcom warszawskim oraz wszystkim weteranom walk o niepodległość Polski.

Jak podkreślają organizatorzy, "koncert nawiązuje do bogatej spuścizny powstańczej, zawartej w pieśniach i utworach poetyckich. Znalazły w niej swój wyraz wolnościowe ideały pokolenia Armii Krajowej, a wiele utworów skomponowanych podczas gorących dni sierpnia i września 1944 r. weszło do narodowego kanonu".

W programie koncertu, który odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, znajdą się znane utwory z okresu Powstania Warszawskiego. Goście uroczystości wysłuchają m.in. piosenek "Warszawo, moja Warszawo...", "Marsz Mokotowa", "Warszawskie dzieci", "Hej, chłopcy, bagnet na broń", "Pałacyk Michla", "Serce w plecaku", "Mała Dziewczynka z AK", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Modlitwa obozowa" czy "Piosenki o mojej Warszawie".

Zaprezentowane zostaną także utwory powstałe do tekstów poety i żołnierza powstania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Miłość", "O, Barbaro...", "Pioseneczka" oraz "Niebo złote ci otworzę...". Wysłuchać będzie można również "Koncertu Warszawskiego" Richarda Addinsella, a także fragmentów utworów Andrzeja Panufnika i Tadeusza Bairda.

Utwór "Warszawskie dzieci" w wykonaniu zespołu Lalibach:

"Warszawskie dzieci"
Narodowe Centrum Kultury

PAP