99 nowych miejsc w żłobkach

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Na mocy porozumienia wojewody i władz miasta dwa stołeczne budynki zostaną zaadaptowane na żłobki. Dzięki temu w stolicy przybędzie całe 99 miejsc. To kropla w morzu potrzeb.

Ponad 470 tys. zł dostały władze Warszawy w ramach programu "Maluch" na adaptację budynków przy ul. Białobrzeskiej 19 oraz Prochowej 49.

Miejsc wciąż brakuje

Dzięki temu stolica zyska 99 nowych miejsc dla najmłodszych - chwali się województwo.

To wciąż niewystarczająca ilość. W Warszawie dostępnych jest ponad 4 tys. miejsc w żłobkach publicznych. W kolejce czeka tymczasem 7 tys. dzieci.

W czerwcu rada miasta zdecydowała o podwyżce opłat za żłobki. Od września rodzice, którzy chcą umieścić swoje dzieci w miejskich placówkach będą musieli zapłacić prawie 375 zł miesięcznie, zamiast 200. - Do tego dochodzi 125 zł za wyżywienie - zaznacza Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej. Ratusz przekonuje, że bez podwyżek ciężko byłoby tworzyć nowe miejsca dla najmłodszych.

Pierwszeństwo dla płacących podatki

Nowe przepisy dotyczą nie tylko podwyżek, ale również sposobu przyjmowania do żłobków. Pierwszeństwo będą mieli przede wszystkim rodzice, którzy płacą podatki w stolicy. Możliwe będzie też całkowite zwolnienie z opłat dla osób najuboższych, w których dochód na osobę nie przekracza 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. 50-procentowa ulga dotyczyłaby rodzin, w których dochód na osobę nie jest większy niż minimalne wynagrodzenie.

ran