Najnowsze

91. miesięcznica smoleńska. Tłum na Krakowskim Przedmieściu

Najnowsze

[object Object]
91. miesięcznica smoleńskaTVN24
wideo 2/3

Obchody 91. miesięcznicy smoleńskiej. Uczestnicy w strugach deszczu przemaszerowali ze Starego Miasta przed Pałac Prezydencki, a następnie na plac Piłsudskiego.

Uczestnicy miesięcznicy przeszli sprzed katedry św. Jana Chrzciciela przed Pałac Prezydencki, gdzie głos zabrał Jarosław Kaczyński.

"Jesteśmy coraz bliżej"

- Jestem przekonany, że 10 kwietnia 2018 roku staną pomniki - ofiar katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział Kaczyński.

- Jesteśmy coraz bliżej, teraz naprawdę już blisko. Dziś zakończył się konkurs na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - zaznaczył.

- Przed nami jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia, co do pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale wiemy już jak, wiemy już gdzie. I jestem przekonany, że 10 kwietnia przyszłego roku te pomniki już staną i że będziemy znali prawdę - podkreślił prezes PiS.

Później przemówił wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, który poinformował, że aleja Armii Ludowej zmieni nazwę na aleja Lecha Kaczyńskiego.

Nad głowami zebranych powiewały między innymi flagi biało-czerwone. Później uczestnicy miesięcznicy przeszli na plac Piłsudskiego.

"Szczególna rocznica"

Prezes PiS w wystąpieniu na w tym miejscu nawiązał do przypadających w sobotę obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - To szczególna rocznica, zaczynami setny rok. Setny rok chciałoby się powiedzieć niepodległości, ale niestety - jeśli chcieć być w zgodzie z prawdą historyczną - to trzeba powiedzieć: od odzyskania niepodległości w 1918 roku - powiedział Kaczyński. Jak podkreślił Polska, w ciągu ostatnich 99 lat, przez 50 była niepodległości pozbawiana. - Padła ofiarą dwóch straszliwych totalitaryzmów - niemieckiego i rosyjskiego. Skutki tej XX-wiecznej niewoli, tak jak i skutki tej niedawnej, trwają po dziś dzień. Trwają w sferze materialnej, ale przede wszystkim trwają w sferze duchowej, w sferze świadomości - powiedział Kaczyński. Podkreślił, że rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości to będzie rok ogromnie ważny. - To będzie rok, w którym powinniśmy uczynić wszystko, by jak najwięcej tych ciągle niezabliźnionych ran przestało być niezabliźnionymi, by polski duch się wzmacniał, by wzmacniała się nasza wspólnota, nasza niepodległość - powiedział Kaczyński.

Podczas obchodów złożono również wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Msza w intencji ofiar

Wcześniej odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Przewodniczył jej ks. Bogdan Bartołd.

Miesięcznice odbywają w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem. Obchody 91. miesięcznicy zostały połączone ze społecznymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP/ran

Pozostałe wiadomości