9 firm w konkursie na projekt kolejnych odcinków II linii metra

Najnowsze

budowametra.plBędzie konkurs na kolejne odcinki metra

Dziewięć firm zostanie zaproszonych do konkursu na wykonanie kolejnego etapu drugiej linii warszawskiego metra. Chodzi o tzw. odcinek 2+3, czyli dwie stacje na Woli oraz trzy na Targówku.

O zakończeniu przyjmowania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Konkurs dotyczy "koncepcji architektoniczno-budowlanej" dla dwóch kolejnych odcinków drugiej linii metra.

Na Woli i Bemowie to ponad dwukilometrowy odcinek między planowaną stacją "Powstańców Śląskich" a stacją "Księcia Janusza”- bez tej stacji, ona zostanie zbudowana w I etapie rozbudowy. Między tymi stacjami powstanie jeszcze przystanek "Wola Park".

Z kolei na Targówku chodzi o odcinek o długości prawie 4 kilometrów od stacji Targówek 2 (jej konkurs nie obejmuje, znajduje się w tym samym planie co "Księcia Janusza") do stacji Bródno. Po drodze będą jeszcze dwa przystanki "Zacisze" oraz "Kondratowicza".

Do konkursu zakwalifikowano 9 firm, w tym 5 na odcinek na Targówku oraz 4 na część wolsko-bemowską. Teraz firmy będą musiały złożyć prace. Jury konkursowe wybierze po jednym zwycięzcy dla każdego odcinka.

- Nagrodami będą między innymi pieniądze oraz zaproszenie do negocjacji w trybie "z wolnej ręki" przed zawarciem umów na wykonanie projektów budowlanych - informuje ratusz.

Druga linia nadal w budowie

W marcu udało się otworzyć centralny odcinek drugiej linii metra, od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego.

Jednak to nie koniec budowy tej linii. Do 2019 roku ratusz chce zbudować kolejne sześć stacji - 3 na Woli oraz 3 na Pradze Północ i Targówku. Przetarg na rozstrzygnięcie wykonawców dla tych odcinków miał zakończyć się w marcu, jednak na prośbę oferentów wydłużono go do końca lipca.

Kolejny odcinek, czyli 2+3 ma być gotowy do 2022. W kwietniu metro na razie zrezygnowało z rozbudowy podziemnej kolejki w kierunku Zielonej Białołęki.

Tak budowano centralny odcinek drugiej linii metra:

Budowa metra w skrócieTVN24
Plany rozbudowy II linii metragraf. tvn24.pl

jb/ec

Źródło zdjęcia głównego: budowametra.pl