82 mln zł na urodziny Grubej Kaśki. "To wpłynie na smak wody"

Warszawa

TVN 2482 mln na modernizację stacji Praga

82 mln złotych pochłonie budowa instalacji ozonowania i filtrów węglowych w Stacji Uzdatniania Wody Praga. W poniedziałek odwiedziła ją prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pretekstem była 50. rocznica uruchomienia systemu, którego najbardziej rozpoznawalnym elementem jest studnia infiltracyjną, czyli tzw. Gruba Kaśka.

Obecnie trwa budowa stacji ozonowania i filtrów węglowych.

- To powinno wpłynąć na smak wody i na jej zapach. Wartość inwestycji to 82 mln zł, prace idą zgodnie z planem i zostaną wykonane do końca 2015 r. - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że jakość wydobywanej wody polepsza się dzięki nowym inwestycjom. - Możemy już w wielu dzielnicach pić wodę z kranu i zachęcam do tego - podkreśliła.

Uczestnicy spotkania przeszli na teren studni, stojącej na środku Wisły, 311-metrowym tunelem biegnącym pod rzeką. Tam wznieśli szklanką wody jubileuszowy toast za Grubą Kaśkę.

Siedem metrów pod dnem Wisły

Budowa Grubej Kaśki była jedną z najbardziej znanych inwestycji powojennej Warszawy. Studnia pobiera wodę spod dna Wisły, dzięki piętnastu drenom, czyli perforowanym rurom ułożonym promieniście na głębokości ok. siedmiu metrów pod dnem rzeki.

Łączna długość drenów wynosi 1848 metrów. Woda wpływa do nich przesączając się wcześniej przez dno Wisły, które stanowi naturalne złoże piaskowo-żwirowe. Proces ten nazywany jest infiltracją i trwa ok. 24 godzin.

Autorami tak nowatorskiego jak na ówczesne czasy rozwiązania ujęcia wody był inż. Włodzimierz Skoraszewski, z którym współpracował ówczesny dyrektor miejskich wodociągów inż. Stanisław Wojnarowicz. Obaj otrzymali patent na to rozwiązanie.

Woda dla 1/3 mieszkańców Warszawy

Budowa studni, o wysokości 49 m, rozpoczęła się w 1953 r., w kranach mieszkańców woda z Grubej Kaśki pojawiła się po raz pierwszy 22 września 1964 r. Do dzisiaj studnia pozostaje najbardziej charakterystycznym obiektem Stacji Uzdatniania Wody Praga.

Woda z Grubej Kaśki trafia do dwóch stacji uzdatniania - Praga przy ul. Brukselskiej i Filtry przy ul. Koszykowej.

Pije ją 1/3 mieszkańców Warszawy w dzielnicach: Wawer, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część Pragi Północ i Targówka oraz rejony Mokotowa i Śródmieścia.

Nazwę Gruba Kaśka nosi także zabytkowa studnia znajdująca się przy pl. Bankowym.

Related content

PAP/jb