Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

800 autobusów w 10 lat. Podpisali duży kontrakt

Warszawa

MZA wymieni stare autobusyArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał nową umowę z Miejskimi Zakładami Autobusowymi. Kontrakt zakłada zakup lub dzierżawę 800 nowoczesnych autobusów do 2027 roku.

Zgodnie z umową na stołeczne ulice wyjedzie 610 przegubowych pojazdów 18-metrowych oraz 190 autobusów o długościach 12 i 10 metrów. Wartość tego kontraktu to 8 447 716 800 złotych. - Dzisiejszy wiek taboru nie jest zły, ale walczymy, żeby najstarsze egzemplarze zniknęły ze stołecznych ulic - powiedział podczas konferencji prasowej Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

- W ostatnich latach spółce MZA udało się wymienić ponad 1000 autobusów. Wszystko robimy po to, aby jak najszybciej wycofać zużyte i wyeksploatowane autobusy. Proces inwestycyjny musi potrwać. Na pewno będziemy się w tym zakresie wspierać - dodała Katarzyna Strzegowska wicedyrektor ZTM.

Dane z pojazdów

Niskopodłogowe pojazdy wyposażone będą w klimatyzację, system monitoringu, automaty biletowe i szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Każdy z autobusów będzie w czasie rzeczywistym wysyłał dane dotyczące prędkości pojazdu, funkcjonowania klimatyzacji i bieżącej temperatury panującej w kabinie pasażerskiej. Ponadto ZTM będzie mógł sprawdzić, ile osób jest w pojeździe.

Dzięki temu pojazdy mają być efektywniej wykorzystywane na poszczególnych liniach. Jak zapowiada ZTM, zwiększy się też niezawodność, punktualność i komfort podróżowania.

Jednolity strój dla kierowców

Miejskiej spółce postawiono również wymagania dotyczące kierowców. Zgodnie z zapisami umowy, kierowcy muszą znać język polski przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym, układ komunikacyjny oraz topografię Warszawy i okolic, a także przepisy porządkowe i taryfowe.

Będzie ich również obowiązywał jednolity strój firmowy.

md/b/jb