80. miesięcznica i kontrmanifestacja. "Posługujemy się szantażem"

Warszawa

TVN24Prezes PiS na Krakowskim Przedmieściu

W sobotę rano w Warszawie rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 80. miesięcznicy smoleńskiej. O godz. 8 odbyła się msza św. z udziałem m.in. premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jej uczestnicy przeszli następnie przed Pałac Prezydencki, gdzie znaleźli się także kontrmanifestanci. Obie grupy oddzielała policja.

Tradycyjnie, główne obchody miesięcznicy odbędą się wieczorem, ale już rano przed Pałacem Prezydenckim byliśmy świadkami pierwszej odsłony wydarzenia. Około godziny 9 na miejscu pojawili się politycy PiS, wśród nich premier Beata Szydło, prezes Jarosław Kaczyński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej. Wcześniej modlili się w czasie mszy w pobliskim kościele św. Krzyża.

Przed Pałacem Prezydenckim czekali na nich przeciwnicy - demonstracja zgłoszona przez Obywateli RP. Obie strony oddzielali policjanci. Jak podaje komenda stołeczna, nie było incydentów. Obyło się też bez osób zatrzymanych.

- Około godziny 9 policja rozdzieliła obydwie grupy manifestujących kordonem, żeby nie doszło do incydentów. Obecnie na Krakowskim Przedmieściu nie ma zbyt wielu osób protestujących – powiedział nam o godzinie 10 Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznego komendanta policji.

Krakowskie Przedmieście było zamknięte dla ruchu między Królewską a Senatorską. Sytuacja powtórzy się zapewne wieczorem.

"Nie znamy czulszego punktu Kaczyńskiego"

Paweł Kasprzak z Obywateli RP, którzy zorganizowali kontrmanifestację oświadczył, że termin i miejsce zostały wybrane nieprzypadkowo - chodzi bowiem o kontrmanifestację do obchodzonych 10. dnia każdego miesiąca miesięcznic smoleńskich, upamiętniających katastrofę z 10 kwietnia 2010 r. Dodał, że demonstracja 10 grudnia będzie "przytupem" do kolejnej akcji, zapowiadanej na 13 grudnia.

- Prawo do kontrmanifestacji jest istotną częścią prawa do demonstracji. My chcemy im pokazać nasz sprzeciw wobec tego, co oni głoszą tam miesiąc w miesiąc na Krakowskim Przedmieściu. Egzekwując to prawo, posługujemy się szantażem. My możemy stanąć również tam, gdzie Kaczyński zwykle ustawia swoją drabinkę i gdzie smoleński lud ustawia swój ołtarzyk - powiedział Kasprzak.

- Nie znamy czulszego punktu prezesa Kaczyńskiego - wskazał Kasprzak. - Możemy mu tylko zabrać tę jego ulubioną zabawkę, jaką od wielu lat są miesięcznice smoleńskie - dodał.

"Przejaw prostactwa i zdziczenia obyczajów"

Odnosząc się do zapowiadanych kontrmanifestacji Mariusz Błaszczak - cytowany w piątkowym komunikacie Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA - powiedział: "Ci, którzy modlą się w intencji ofiar tragedii smoleńskiej w tym samym miejscu od ponad sześciu lat, są obecnie szykanowani przez tych, którzy są w opozycji wobec rządu. Uważam to za przejaw prostactwa i zdziczenia obyczajów".

- Słowa wypowiadane przez panów Kijowskiego i Kasprzaka, liderów zapowiadanych kontrmanifestacji, są prowokacją i jawnym nawoływaniem do zamieszek. To brak poszanowania swobód obywatelskich osób, które 10. dnia każdego miesiąca czczą pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim – dodał minister.

12 zgromadzeń w miesięcznicę

Jak czytamy w piątkowym komunikacie MSWiA, doświadczenie ostatnich kilku dużych wydarzeń, które miały miejsce w naszym kraju w ciągu kilku ostatnich miesięcy dowodzi, że policja jest przygotowana i stanie na wysokości zadania, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zgłoszonych zgromadzeń.

Podkreślono, że "policja zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zgromadzeń 10 grudnia w Warszawie", oraz że dysponuje odpowiednimi środkami do zabezpieczenia tego typu wydarzeń.

Jak poinformowała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor, na sobotę 10 grudnia zgłoszono łącznie 12 zgromadzeń na Krakowskim Przedmieściu. Podała, że zgłoszonych zostało kilka zgromadzeń przez Obywateli RP. Mają być przed Pałacem Prezydenckim, Kordegardą i pomnikiem Bolesława Prusa.

Miesięcznica przed Pałacem Prezydenckim
TVN24

pk/mtom/PAP/skw/b