8 złotych za "trzaśnięcie drzwiami"

Warszawa

fot

Rada Warszawy podniosła maksymalną opłatę za "trzaśnięcie drzwiami". Od stycznia wyniesie ona 8 złotych.

O podwyżkę maksymalnej stawki za początek kursu taksówkarze walczyli od dłuższego czasu. Domagali się podniesienia jej z obecnych 6 zł, do minimum 10 zł. Grozili miastu protestami i blokadami. Radni głosowanie odkładali, w końcu jednak w porządku znalazł się projekt stosownej uchwały, którą w środę przyjęła Rada Warszawy.

Za głosowało 43 radnych. Przeciwko 5.

Od stycznia drożej

Wysokość opłaty początkowej radni określili w oparciu o analizy dwóch zatrudnionych przez ratusz firm konsultingowych. Dojście do stawki postulowanych przez taksówkarzy 10 zł za "trzasnięciem drzwiami" ma się odbywać etapami. Na początku przyszłego roku ma być to 8 zł, za dwa lata - 10 zł.

Uchwała ma wejść w życie w styczniu. płata za kilometr (maksymalnie 3 zł w pierwszej strefie) i opłata postojowa (maksymalnie 40 zł za godzinę) pozostanie bez zmian.

Wzór tabliczki informacyjnej o taryfach, jakie będą musiały znaleźć się na taksówkach fot
Wzór tabliczki informacyjnej o taryfach, jakie będą musiały znaleźć się na taksówkach fot. tvnwarszawa.pl

Więcej informacji

Jednocześnie radni przegłosowali uchwałę, która nakazuje kierowcom umieszczanie na taksówkach dodatkowych informacji o stawce początkowej i postojowej. Aktualnie taksówkarze są zobligowani jedynie do umieszczania w widocznym miejscu cennika za kilometr stawek dziennych i nocnych. Na umieszczenie nowych oznaczeń kierowcy będą mieli trzy miesiące.

mjc/roody

ZOBACZ WYNIKI ANALIZ