Przygotuj się na:

TOPIEL ZAMKNIĘTA

Stołeczny ratusz poinformował w komunikacie, że od soboty do wtorku na ulicy Topiel na Powiślu będą prowadzone prace ciepłownicze. Znaczny fragment ulicy zostanie wyłączony z ruchu.

Najnowsze

"W całej Polsce powstańcy warszawscy są niekwestionowanymi bohaterami". Dziś koncert

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
TVN24
"Język sztuki jest świetny do tego, żeby opowiadać o Powstaniu Warszawskim"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Język sztuki jest świetny do tego, żeby opowiadać o Powstaniu Warszawskim"

Koncertem zespołu Tomasza Organka rozpoczną się w sobotę obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zdaniem dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego język sztuki jest świetną formą opowiadania o tamtych wydarzeniach. Gość "Wstajesz i weekend" powiedział też, że Powstanie Warszawskie - jak mało co - łączy Polaków niezależnie od poglądów.

Płyta i promujący ją koncert to coroczna tradycja obchodów rocznicowych. W tym roku w Parku Wolności zagra zespół Ørganek. Będzie promował utwory z albumu "Ocali nas miłość", inspirowane powstańczymi fotografiami Eugeniusza Lokajskiego "Broka".

- Na tych zdjęciach widzimy powstańców warszawskich z blaskiem na twarzy. Lokajski potrafił zrobić powstańcom zdjęcia, w których pokazywali uczucia, które mieli do siebie. Mamy wrażenie, że ci powstańcy biorą udział w sprawie wyjątkowej. Uśmiechają się do siebie, jest między nimi przyjaźń, ale też pewnie miłość - mówił na antenie TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

"W Warszawie nie ma większej świętości niż powstanie"TVN24

Powstańcy są dla Polaków bohaterami

Ołdakowski zwrócił uwagę, że język sztuki bardzo dobrze nadaje się do opowiadania o tamtych wydarzeniach i opisywania uczuć, jakie towarzyszyły bohaterom walczącym w wyzwoleńczym zrywie.

- Powstanie Warszawskie to bardzo trudny temat, bo z jednej strony mamy tych pięknych powstańców uwiecznionych na zdjęciach. Widać, że nawet w najtrudniejszych momentach potrafią oni ocalić uczucia, człowieczeństwo, potrafią poświęcać się dla innych. Z drugiej strony jest ten potworny koniec - zniszczona Warszawa i tysiące grobów. Język sztuki, muzyki jest świetnym językiem, żeby opisywać uczucia, które również w nas, odbiorcach żyją. Bardzo byśmy chcieli, żeby powstańcy wygrali, żeby im się udało, bo mieli moralną rację. Dlatego co roku zapraszamy artystów do współpracy, aby wspólnie z nami językiem sztuki zinterpretować to wydarzenie - mówił Ołdakowski.

Jak reagują muzycy, którzy otrzymują zaproszenie do uczczenia pamięci Powstania Warszawskiego? - To jest jeden z najprzyjemniejszych momentów w roku, kiedy spotykamy się z artystami i zaczynami z nimi rozmawiać. Zawsze okazuje się, że oni już mają jakąś swoją wizję. Podkreślają, że to dla nich zaszczyt, że mogą oddać hołd powstańcom warszawskim - przyznał dyrektor muzeum.

Jak zaznaczył Ołdakowski, powstańcy są w całej Polsce niekwestionowanymi bohaterami niezależnie od tego, co ludzie uważają o świecie, Polsce czy polityce. - Dla każdego Polaka powstaniec warszawski jest bohaterem, kimś wyjątkowym. Dlatego artyści tym chętniej zgadzają się stworzyć swoją interpretację wydarzeń drugiej wojny światowej w Warszawie, ale jako element hołdu - mówił gość "Wstajesz i weekend".

Powstanie Warszawskie łączy pokolenia

Dyrektor Ołdakowski zauważył, że pamięć Powstania Warszawskiego jest tym, co w silnie spolaryzowanym społeczeństwie łączy.

- W wielu kwestiach się różnimy, wiele nas dzieli, ale wydaje mi się, że ta jedna rzecz jest wspólna. Jestem dumny, że mogę zajmować się opisywaniem Powstania, przybliżaniem tego wydarzenia następnym pokoleniom. Mam poczucie, że powstańcy warszawscy są traktowani również przez młode pokolenie, jako ludzie wyjątkowi, niezależni od tego, co ta młodzież uważa, czy po której są stronie - mówił Ołdakowski.

- Powstańcom udało się osiągnąć to, co zawsze było ich marzeniem. Oni żyją nie tylko wtedy, jako ludzie, którzy walczyli z bronią w ręku, ale dzisiaj w czasach pokoju mogą również powiedzieć młodym ludziom coś istotnego. Aby ci młodzi ludzie byli odpowiedzialni za Polskę, aby się uczyli, zdobywali kompetencje. Powstańcy mówią: "uważajcie, bo ta Polska będzie Polską waszych marzeń, więc dbajcie o nią" - opowiadał.

Koncert zespołu Tomasza Organka i gości (Magdy Umer, Ralpha Kaminskiego i Klaudii Szafrańskiej) odbędzie się 24 lipca o godzinie 21.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Transmisja na antenie TVN24 i w TVN24 GO.

Zobacz także na tvn24.pl:

Program obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego>>>

"Ocali nas miłość" - więcej o płycie i koncercie Ørganek>>>

Reportaż o Eugeniuszu Lokajskim, "Broku">>>

Autor:dg/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Karol Kacperski, MPW