74 lata temu wybuchło powstanie w getcie

Warszawa

Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskimTVN24
wideo 2/4

Od uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się w środę obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wieniec złożyła między innymi premier Beata Szydło oraz przedstawiciele organizacji żydowskich.

W rocznicowych uroczystościach udział biorą także osoby uhonorowane medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, władze państwowe i samorządowe, korpus dyplomatyczny, reprezentanci polskich instytucji kultury i mieszkańcy stolicy.

Po uroczystościach przed pomnikiem uczestnicy złożą kwiaty w kolejnych miejscach związanych z gettem warszawskim. Udadzą się m.in. przed pomnik Żegoty, pomnik Szmula Zygielbojma i przed Bunkier Anielewicza.

Uroczystości zakończą się na Umschlagplatz.

Akcja Żonkil

Po południu w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej uhonoruje medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim" osoby zasłużone dla dialogu polsko-żydowskiego.

Muzeum już po raz piąty organizuje tego dnia akcję Żonkile. W środę rozdanych zostanie 100 tys. papierowych przypinek - żonkili, które mają upamiętnić bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Godność, człowieczeństwo

74 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. - Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

W walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Powstanie trwało niespełna miesiąc - do 16 maja. Tego dnia dowodzący oddziałami niemieckimi generał SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto zostało zrównane z ziemią.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 roku w Warszawie przebywało około 360 tys. Żydów.

PAP/kw/r