Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

74 lata temu wybuchło powstanie w getcie

Warszawa

Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskimTVN24
wideo 2/4

Od uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się w środę obchody 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wieniec złożyła między innymi premier Beata Szydło oraz przedstawiciele organizacji żydowskich.

W rocznicowych uroczystościach udział biorą także osoby uhonorowane medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, władze państwowe i samorządowe, korpus dyplomatyczny, reprezentanci polskich instytucji kultury i mieszkańcy stolicy.

Po uroczystościach przed pomnikiem uczestnicy złożą kwiaty w kolejnych miejscach związanych z gettem warszawskim. Udadzą się m.in. przed pomnik Żegoty, pomnik Szmula Zygielbojma i przed Bunkier Anielewicza.

Uroczystości zakończą się na Umschlagplatz.

Akcja Żonkil

Po południu w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej uhonoruje medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim" osoby zasłużone dla dialogu polsko-żydowskiego.

Muzeum już po raz piąty organizuje tego dnia akcję Żonkile. W środę rozdanych zostanie 100 tys. papierowych przypinek - żonkili, które mają upamiętnić bohaterów powstania w getcie warszawskim.

Godność, człowieczeństwo

74 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. - Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

W walkach wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Powstanie trwało niespełna miesiąc - do 16 maja. Tego dnia dowodzący oddziałami niemieckimi generał SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto zostało zrównane z ziemią.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 roku w Warszawie przebywało około 360 tys. Żydów.

PAP/kw/r