73 tysiące złotych na odnowienie grobu rodziny Ścibora-Rylskiego

Warszawa

Muzeum Powstania WarszawskiegoZniszczony grobowiec rodziny generała

Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego podpisały porozumienie, dzięki któremu możliwa będzie renowacja grobu generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego na Powązkach - poinformował ratusz.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, ps. Motyl, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Związku Powstańców Warszawskich, zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat. Został pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.

Miasto pokryje koszty

- Renowacja miejsca spoczynku honorowego obywatela m.st. Warszawy jest dla nas niezmiernie istotna, dlatego miasto pokryje dodatkowe koszty związane z pracami konserwatorskimi zabytkowego grobowca. Dziękuję mieszkańcom naszego miasta za to, że tak chętnie wzięli udział w zbiórce publicznej, której celem jest jego odnowienie - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.Jak podał ratusz, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przeprowadziła zbiórkę na ten cel i skieruje zebrane środki - 73 tys. zł - do Muzeum Powstania Warszawskiego, które wykona prace renowacyjne. W przypadku większych kosztów, dodatkowe pieniądze przekaże miasto. Muzeum ma przeprowadzić prace renowacyjne grobowca rodziny Starzeńskich i Ścibor-Rylskich na prośbę i za zgodą rodziny generała.- Generał wraz z rodziną udzielili nam notarialnego pełnomocnictwa do przeprowadzenia renowacji grobu. Wszelkie prace zostaną wykonane zgodnie z ekspertyzą konserwatorską z uwagi na jego zabytkowy charakter. Zachowanie pamięci o powstańcach i pomoc w renowacji ich mogił ma dla muzeum pierwszorzędne znaczenie. Od wielu lat zajmujemy się renowacją mogił powstańczych - podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Wraz z żoną

Gen. Ścibor-Rylski spoczywa w grobie, w którym pochowana jest także jego żona Zofia Rapp-Kochańska, ps. Marie Springer, wywiadowczyni Komendy Głównej Armii Krajowej. Nagrobek pochodzący z XIX w. jest jednak w złym stanie. Prace renowacyjne mają być nadzorowane przez miasto.Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta".

TAK WYGLĄDAŁ POGRZEB GENERAŁA:

"Dobry i wierny"TVN24
wideo 2/5

PAP/ran/r