Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  73 lata temu wybuchło powstanie. Warszawa pamięta na wiele sposobów

  TVN Warszawa

  Uroczystości w Parku Wolności TVN24
  wideo 2/14

  Punktualnie o godzinie 17 warszawiacy zatrzymają się a nad miastem rozlegną się dźwięki syren. W ten sposób miasto odda hołd swoim bohaterom z sierpnia 1944 roku. Uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego będą trwać przez cały dzień w różnych częściach miasta.

  Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9 złożeniem kwiatów tablicy przy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę okręgu warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia powstańczego zrywu. Wydarzenie odbędzie się przy ul. Filtrowej.

  Godzina "W" na Powązkach

  Godzinę później obchody przeniosą się na Mokotów, przed pomnik "Mokotów Walczący - 1944" w Parku Dreszera. Uroczystość zakończy przemarsz Puławską do Dworkowej, gdzie upamiętniono 119 pomordowanych powstańców z pułku "Baszta". W południe zaplanowano zmianę posterunku honorowego i złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki zostaną później złożone także przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" przy al. Ujazdowskich, a następnie przedstawiciele władz państwowych i kombatantów wezmą udział w uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed Sejmem.

  Popołudniową część obchodów (godz. 16) zainauguruje złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" na Wojskowych Powązkach. Godzina W zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów przy pomniku Gloria Victis.

  Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władze stolicy zaapelowali, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie.

  Warszawskimi ulicami przejdzie też "Marsz Milczenia’44". Jego uczestnicy spotkają się przy Kilińskiego, przed pomnikiem poświęconym 500 powstańcom i mieszkańcom Starówki, którzy zginęli 13 sierpnia w eksplozji czołgu-pułapki, do którego przyczepiony był ładunek wybuchowy. Przejdą Długą i Bielańską, dalej al. Solidarności i Jana Pawła II, aż do ul. Waliców 14, gdzie zatrzymają się przy jednej z ostatnich kamienic, która przetrwała wojnę w tej okolicy.

  Powstańcze piosenki, ognisko na kopcu

  Wieczorem 1 sierpnia O 19.30 zaplanowano złożenie wieńców i wspólną modlitwę przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

  Później - o 20 - odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego. Wydarzenie, które rok rocznie gromadzi tysiące warszawiaków organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

  O godzinie 21 zaplanowano rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.

  Od 2 do 5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie prezentowany spektakl "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" w reż. Iwana Wyrypajewa z udziałem Andrzeja Seweryna. Premiera odbędzie się tradycyjnie o północy.

  1 sierpnia kursować będzie pięć specjalnych linii autobusowych i jedna tramwajowa, które zapewnią dojazd do Muzeum Powstania Warszawskiego i stołecznych cmentarzy.

  200 tysięcy zabitych

  Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

  Ruszyli do walki, nie mając nawet ukończonych 18 lat. W specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" troje powstańców opowie o swoich wspomnieniach sprzed 73 lat. Czym jest dla nich ojczyzna, patriotyzm, przyjaźń i pamięć? Zapraszamy do TVN24 i TVN24 BiS dziś o godzinie 19.25.

  Zdjęcia na stronie głównej: Tomasz Gzell/PAP

  PAP/kz/b