73 lata temu sowieci zaatakowali Polskę

Warszawa

wojsko-polskie.plSpotkanie żołnierzy sowieckich i niemieckich w Brześciu nad Bugiem 18 września 1939 roku

Dziś mija 73. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody tej rocznicy zaczną się po południu w Warszawie pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz pod kamieniem Matki Sybiraczki.

W ramach uroczystości zaplanowano wspólną modlitwę, apel poległych i salwę honorową, a także składanie wieńców i kwiatów pod monumentami.

W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz stolicy z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, członkowie organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy stolicy.

Nierówna walka17 września 1939 roku o świcie, gdy oddziały Wojska Polskiego wciąż stawiały opór armiom niemieckim, Polskę zaatakował Związek Sowiecki, związany tajnym sojuszem z III Rzeszą. W związku z agresją ZSRR w nocy z 17 na 18 września najwyższe władze Rzeczypospolitej i Naczelny Wódz opuścili terytorium państa, przechodząc na teren Rumunii.

Siły sowieckie liczyły ponad 450 tys. żołnierzy. Jednak liczba ta z każdym dniem wzrastała, dochodząc pod koniec września do około półtora miliona. W szeregach Wojska Polskiego znajdowało się jeszcze ok. 600 tys. żołnierzy, jednak większość sił skupiona była na walce z Niemcami. Wschodniej granicy Polski dozorowało niespełna 20 tys. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

Wojsko Polskie nie było więc w stanie skutecznie przeciwstawić się nowemu agresorowi zwłaszcza, że atak nastąpił z zaskoczenia. Mimo to Polacy niezłomnie stawiali opór sowietom. Do historii przeszły w szczególności obrona Wilna oraz walki polskiej kawalerii pod Skidlem i Kodziowcami. W oporze stawianym Armii Czerwonej do końca września w zwartych jednostkach uczestniczyło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy. Atak na Polskę od wschodu poważnie osłabił jej możliwości obronne i w konsekwencji skrócił opór. 28 września Niemcy i ZSRR podpisali układ "O granicach i przyjaźni", modyfikujący pakt Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z nowymi postanowieniami, granica niemiecko-sowiecka przebiegała na linii Narwi, Bugu i Sanu. Pod okupacją sowiecką znalazło się ok. 201 tys. km2, w tym co najmniej 5 mln Polaków. Jeden z dodatkowych tajnych protokołów przewidywał współpracę obu państw w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych.

Czytaj także na tvn24.pl

Zmiany w komunikacjiW związku z uroczystościami w godzinach 14.00 - 22.00 zostanie wyłączona z ruchu ul. Muranowska. Linie autobusowe 116 i 503 zostaną skierowane na następujące trasy objazdowe:

- w kierunku CHOMICZÓWKA, NOWODWORY: przez ul. Świętojerską do ul. Andersa;

- w kierunku WILANÓW, NATOLIN PŁN.: przez ul. Andersa -Nowolipki – Zamenhoffa – Świętojerską do ul. Miodowej.

Na trasie objazdu linii 116 wszystkie przystanki obowiązują jako stałe.

Przystanki MURANOWSKA 04; MURANOWSKA 05, FRANCISZKAŃSKA 02 będą zawieszone.

PAP/ZTM/dp//kdj/su